Komentāri

daina: Labdien! Konferences apmeklējumam nav jāpiesakās, taču nokļū...
Maija: Labdien! Kur var pieteikties konfrences apmeklējumam un vai nokļūš...
samanta: Man ir 15 gadi. šogad, ārpus klases lasīšanā, mums uzdeva izlaīt...
Olafs Rozītis: Ja "Apziņu" pieliktu muzejā pie sienas, vai tā būtu māksla?...
Anna Auziņa: Paldies par jautājumu! Es neteicu, ka darbošanās literatūrzinātn...
Jānis: Anna, sirsnīgs paldies par grāmatu! Intervijā Jūs, šķiet, runā...
Rihards Bargais: Pienāca viens brīdis, kad dzejā man neiepatikās abstrakcijas un tr...
Olafs Rozītis: Kas prozā bija tas būtiskākais, kas Jūs tai pievērsa? Vai arī J...
Rihards Bargais: Paldies par jautājumu, Labiekārtotāj. Jā, daļa teksta pirmoreiz p...
Labiekārtotājs: Paldies par labi pavadītu laiku! Vēlos pajautāt, cik lielā mērā...
Ivars Logins: Atkal eksperte kļūdās - latgalieši 1917.gada kongresā neprasīja ...
Rihards Bargais: Oh, Saulceri, paldies par jautājumu, bet reliģisko tēmu esmu nolēm...
Saulceris Vītiņš: Paldies autoram par saistošo lasāmvielu! Mani interesē - kas tie...
Žubīte: Ieinteresējāt par topošo 2. grāmatu! Vai tajā varētu tēlaini at...
Jānis Tomašs: Marija grāmatas galvenais varonis cieš no mīlestības radītajām s...
Ance: Ir iespēja skatīties "Degpunktu" vai lasīt Tomaša dzeju. Es izvēl...
Marija: Paldies autoram par interesanto krājumu! Man aizķērās Kārļa Vēr...
Jānis Tomašs: Bērnu literatūrai ir vieglāk, jo viņi skaidri apzinās ka mērķau...
Jānis Tomašs: Ja runājam par otro grāmatu, tad viņa noteikti būs! Kā jau šajā...
Indra: Un kā pašam autoram šķiet - kas ir viņa dzejas mērķauditorija?...

Rakstu arhīvs

Partneri

Mēneša priekšmets. Fotoattēls ar mācītāja Viljama Fetlera ģimenes pūtēju orķestri

Maija ‪Mēneša priekšmets izvēlēts par godu 15. maijā gaidāmajai Starptautiskajai ģimenes dienai. Fotoattēlā iemūžināts ģimenes pūtēju orķestris “Varavīksne”, kas izveidots no baptistu mācītāja, mūziķa, pedagoga un izdevēja Viljama Fetlera 11 bērniem. Noskaties priekšmeta stāstu, ko pirmo reizi piedāvājam video formātā!

 

15. maijā pasaule atzīmē Starptautisko ģimenes dienu. Tas rosina palūkoties uz mūsu muzeja krājuma liecībām par kuplām un draudzīgām ģimenēm. Spilgts piemērs ir fotoattēls, kurā redzams ģimenes pūtēju orķestris „Varavīksne” 20. gadsimta 30. gados. Tā dalībnieki bija baptistu mācītāja, arī garīga rakstnieka, mūziķa, pedagoga un izdevēja Viljama Fetlera (1883–1957) vienpadsmit bērni. Vēl divi mazākie bērni piedalījās kā līdzjutēji.

Baptistu draudzes tradicionāli pazīstamas gan ar prāvām ģimenēm, gan muzicēšanas prieku un prasmi. Mūzikai ir īpaša nozīme baptistu dievkalpojumā. Tieši jaunās protestantiskās draudzes ieviesa baznīcā pūšamos instrumentus, uzskatot, ka to līksmās, gavilējošās skaņas vislabāk tuvina cilvēku sirdis Dievam.

Viljams Fetlers ir pasaulē vispazīstamākais latviešu baptistu sludinātājs – ar izcilību beidzis Sperdžena Sludinātāju koledžu Londonā, pēc tam izvērsis plašu un daudzveidīgu evaņģelizācijas darbu Krievijā (Sanktpēterburgā un Maskavā), Austrumeiropā, Zviedrijā, Francijā, Amerikā. Sākoties Pirmajam pasaules karam, varas iestāžu apsūdzēts kā vācu aģents, gandrīz izsūtīts uz Sibīriju, bet pēdējā brīdī ar cara kabineta īpašu lēmumu izraidīts no valsts. 1923. gadā viņš atgriezies Rīgā, kur uzcēlis Pestīšanas templi un Atmodas namu. Pēc nesaskaņām ar Latvijas Baptistu draudžu savienību 1926. gadā dibinājis Otro baptistu draudžu savienību. Ulmaņa režīma laikā tā likvidēta. Tolaik Latvijas sabiedrībā Fetlera dedzīgais ticības radikālisms vērtēts dažādi, taču nav noliedzams, ka viņam piemitušas īpašas spējas uzrunāt cilvēkus. Viņa rīkotās evaņģelizācijas sapulces pulcējušas tūkstošiem ļaužu gan Latvijā, gan ārzemēs. Mūža nogali Fetlers pavadījis ASV, jo ceļš uz dzimteni padomju varas apstākļos liegts.

1913. gadā Viljams Fetlers apprecējies ar Varvaru Kovaļevsku (1890–1969). Ģimenē bija desmit dēli un trīs meitas. Varvara darbojusies draudzēs kā skolotāja un dziedātāja, kā arī vadījusi attēlā redzamo ģimenes pūtēju orķestri, tā realizējot bērnos savu muzikālo apdāvinātību. Kopīgā muzicēšana ne tikai kalpo draudzei, bet vienlaikus stiprina ģimenes saites. Arī tēvam Viljamam Fetleram bijis spēcīgs baritons, viņš dziedājis dievkalpojumos un  komponējis garīgas dziesmas ar paša sacerētiem tekstiem.

Vairāki ģimenes orķestra attēli ar uzrakstiem angļu valodā, domājams, veidoti kā pastkartes pārdošanai vai izdalīšanai pēc evaņģelizācijas pasākumiem dažādās pasaules valstīs. Vienu no tiem muzejs 2008. gadā iegādājies antikvariātā. Cerams, šis attēls rosinās sapņot par lielām, stiprām un muzikālām latviešu ģimenēm arī nākotnē.

Ilona Miezīte
RMM mākslas eksperte / kolekciju kuratore

Komentārs

  

  

  


*

Draugiem.lv pase