Komentāri

Daina Sirmā: Daina Sirmā Ritai. Dievainēs, man šķiet, nav tagadnes, pagātnes,...
Daina Sirmā: Daina Sirmā Kārlim. Paldies par jautājumu. Lauzīju galvu visu die...
Kārlis: Ir sanācis uzmest acis krājumam. Neteiktu, ka mani izteikti aizrauj ...
Rita: Ļoti jauki, ka veidojat dikliēsu un valmieriešu piederības sajūtu...
Daina Sirmā: Māra Klaipa, paldies par jautājumiem. Vai Dievainēs tēloti reā...
Kārlis: Jaunā grāmata ir iezīmīga ar tekstu sadalījumu tematiskos dzejas ...
Daina Sirmā: Paldies par jaukajiem ievadvārdiem, Aivar Madri!...
Māra Klaipa: Dzejoļos ir łoti daudz personu vārdu un uzvārdu, un māju vārdu. ...
Zigurds Strīķis: Kādēļ Jūsu vēstures romāna darbībai ir izvēlēti tieši deviņ...
Arno: Nu tā, drusku sanāca greizi, nejauši palaidu atbildi, pirms izlaboj...
Arno: Šis ir tiešām nopietns jautājums. Godīga atbilde nav vienkārša....
Arno: Paldies par jautājumu! Palika daudz ārā. Tas ir dabiski. Dzīve ir ...
Olafs Rozītis: Vai, strādājot pie šī romāna, autoram bija svarīgi dekonstruēt ...
Riekstiņš: Gribēju pateikt paldies autoram par lasāmvielu un pajautāt, vai bij...
Vilnis Heinrihsons: Lielisks, aizraujošs projekts. Šķiet, ka varētu sarīkot pilnskan...
daina: Labdien! Konferences apmeklējumam nav jāpiesakās, taču nokļū...
Maija: Labdien! Kur var pieteikties konfrences apmeklējumam un vai nokļūš...
samanta: Man ir 15 gadi. šogad, ārpus klases lasīšanā, mums uzdeva izlaīt...
Olafs Rozītis: Ja "Apziņu" pieliktu muzejā pie sienas, vai tā būtu māksla?...
Anna Auziņa: Paldies par jautājumu! Es neteicu, ka darbošanās literatūrzinātn...

Rakstu arhīvs

Partneri

MUZEJS SĀKAS AR DZIESMU. Rubrika Nr. 2

Rakstniecības un mūzikas muzejs sadarbībā ar SIA “Numeri” sācis rakstu sēriju “Muzejs sākas ar dziesmu”, kas reizi mēnesī būs lasāma žurnālā “Ir”. Piedāvājam iepazīties ar otro rubriku, kas tika publicēta 19. maijā, kā arī aicinām iegādāties žurnāla “Ir” jaunāko, 30. jūnija numuru, kur lasāma sērijas trešā publikācija.

 

Autore:
Iveta Ruskule
RMM direktore

Pastāvīgā ekspozīcija muzejā ir kas līdzīgs pilsētas centrālajam laukumam. Tas veido vietas atpazīstamību, kā sarunu un tikšanās vidi to iecienījuši vietējie iedzīvotāji. Turp ved tuvus un tālus viesus, lai lepotos ar šīs puses vērtībām. Rakstniecības un mūzikas muzejā pēc tā rekonstrukcijas par gaidītāko tikšanās vietu kļūs pastāvīgā ekspozīcija “Dziesma” – ar muzejiskiem līdzekļiem veidots stāsts par latvieti un viņa dzīves svarīgākajām dziesmām.

Šāda tematiskā kodola izvēle ļāva atrisināt vienu no lielajiem izaicinājumiem – ekspozīcijas vidē iekļaut abas deviņdesmit gadu garumā muzejā vāktās un pētītās latviešu kultūras vērtības: literatūru un mūziku. Vienlaikus tas pasargāja arī no nepiepildāmās ambīcijas muzeja ekspozīciju radīt kā akadēmisku, hronoloģiski secīgu latviešu literatūras un mūzikas vēstures izklāstu.

Ekspozīcijas koncepciju caurvij Krišjāņa Barona dainu kārtojumā iedibinātā dramaturģija. Tās pamatā ir septiņi tematiski vēstījumi par bērnību, skolas gadiem, karu, mīlestību, valsti un Dziesmusvētkiem, skatot un atklājot tos caur konkrētām dziesmām un muzeja krātuvēs rūpīgi atlasītiem priekšmetiem – dzejoļu un nošu manuskriptiem, mūzikas instrumentiem un rakstāmrīkiem, fotoattēliem, skaņu un video ierakstiem, populāru rakstnieku un mūziķu nēsātiem tērpiem. Pretēji sagaidāmajam hronoloģiskajam principam, apmeklētājs katras konkrētās tēmas atklāsmē piedzīvos laiku, personību un notikumu pārklāšanos. Vienā stāstā sadzīvos, piemēram, Ausekļa dzeju burtnīca ar “Gaismas pils” tekstu un pildspalva, ar kuru Ēvalds Valters rakstījis savu “Rusiādi”, citā – Emīla Dārziņa spalvaskāts un Kārļa Vērdiņa peidžeris.

Starp senāku, nesenāku pagātni un šodienu saplūdinātās robežas pavērs durvis apmeklētāja individuālās pieredzes dzīvai klātbūtnei. Sabiedrības līdzdalība bija arī nozīmīgs ekspozīcijas satura centrālās ass sagatavošanas instruments. Apzinoties latvieša īpašās, ļoti personiskās attiecības ar dziesmu, muzeja darbinieki neuzdrošinājās to izvēli veikt vienpersoniski. Ekspozīcijas dziesmas izvēlējās Latvijas iedzīvotāji. Interneta vidē un Latvijas pilsētu ielās, parkos, bibliotēkās un kultūras namos uzrunātie cilvēki muzeja darbiniekiem stāstīja par savām īpašajām dziesmām. Arī virkne sabiedrībā zināmu cilvēku – mūziķi, rakstnieki, politiķi, finansisti – uzticēja muzejam savus dziesmu stāstus. Tie visi jau pēc nepilna gada turpināsies Rakstniecības un mūzikas muzeja goda vietā – pastāvīgajā ekspozīcijā “Dziesma”. Tā būs vieta, kur tikties, aprunāties un tālus viesus atvest, lai izstāstītu par latvieti un viņa vērtībām no vikipēdijas un youtube virtuālajiem plašumiem tīrā vidē.

 

UZZIŅAI:

  • Ekspozīcijas “Dziesma” moto – “Dziesma rada latvieti”
  • RMM dziesmu aptaujā piedalījās ap 1200 respondentu no visas latvijas
  • Daži no dziesmu stāstu video pieejami www.youtube.com/RunMmuzejs

Projekts “Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcija” Nr.EEZLV04/INP/2013/1 tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstu

Komentārs

  

  

  


*

Draugiem.lv pase