Komentāri

Einārs Pelšs: Marka “Līme “Moment” no 1987. gada”. (u.c.) Nervozi pīp...
u.c.: Spēle, protams, ir laba lieta, tomēr nepamet jautājums - a kāpēc ...
Einārs Pelšs: Cienītā Ludvika, sirdsmīļā trauksmainā kubiste, atvainojos, ka a...
Ludvika Kastriņa-Tannenbaum: Biedri Pelš, dzejoļi - tas ir labi. Taču kad Jūs beidzot pievienos...
Daina Sirmā: Daina Sirmā Ritai. Dievainēs, man šķiet, nav tagadnes, pagātnes,...
Daina Sirmā: Daina Sirmā Kārlim. Paldies par jautājumu. Lauzīju galvu visu die...
Kārlis: Ir sanācis uzmest acis krājumam. Neteiktu, ka mani izteikti aizrauj ...
Rita: Ļoti jauki, ka veidojat dikliēsu un valmieriešu piederības sajūtu...
Daina Sirmā: Māra Klaipa, paldies par jautājumiem. Vai Dievainēs tēloti reā...
Kārlis: Jaunā grāmata ir iezīmīga ar tekstu sadalījumu tematiskos dzejas ...
Daina Sirmā: Paldies par jaukajiem ievadvārdiem, Aivar Madri!...
Māra Klaipa: Dzejoļos ir łoti daudz personu vārdu un uzvārdu, un māju vārdu. ...
Zigurds Strīķis: Kādēļ Jūsu vēstures romāna darbībai ir izvēlēti tieši deviņ...
Arno: Nu tā, drusku sanāca greizi, nejauši palaidu atbildi, pirms izlaboj...
Arno: Šis ir tiešām nopietns jautājums. Godīga atbilde nav vienkārša....
Arno: Paldies par jautājumu! Palika daudz ārā. Tas ir dabiski. Dzīve ir ...
Olafs Rozītis: Vai, strādājot pie šī romāna, autoram bija svarīgi dekonstruēt ...
Riekstiņš: Gribēju pateikt paldies autoram par lasāmvielu un pajautāt, vai bij...
Vilnis Heinrihsons: Lielisks, aizraujošs projekts. Šķiet, ka varētu sarīkot pilnskan...
daina: Labdien! Konferences apmeklējumam nav jāpiesakās, taču nokļū...

Rakstu arhīvs

Partneri

Mēneša priekšmets. Fotogrāfija ar Jehudi Menuhinu un Raimondu Paulu

1. oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā mūzikas diena. Šo tradīciju 1975. gada 1. oktobrī iedibināja 20. gadsimta leģenda, vijolnieks un diriģents lords Jehudi Menuhins (1916–1999). Tāpēc par muzeja oktobra Mēneša priekšmetu izvēlēta fotogrāfija, kurā redzams pirmais atjaunotās Latvijas kultūras ministrs maestro Raimonds Pauls, sasveicinoties ar Menuhinu pieņemšanā pēc koncerta Lielās ģildes Minsteres zālē. Jāpiebilst, ka abi ir šī gada jubilāri, jo 2016. gadā aprit 100 gadi kopš Jehudi Menuhina nākšanas pasaulē.

Šī Gunāra Janaiša fotogrāfija uzņemta 1993. gada 20. februārī, kad Jehudi Menuhins Lielajā ģildē sniedza labdarības koncertu kopā ar paša vadīto Vācijas orķestri “Philharmonia Hungarica”. Tā bija viņa pirmā un vienīgā viesošanās Latvijā. Diemžēl rīdziniekiem nebija iespēja dzīvā izpildījumā dzirdēt Menuhinu kā vijolnieku, bet arī kā diriģents viņš bija talantīgs. Solists šajā koncertā bija dižā mūziķa dēls, pianists Jeremijs Menuhins. Orķestris “Philharmonia Hungarica” pamatā bija veidots no profesionālajiem mūziķiem, kas 1956. gadā aizbēga no sarkanā terora apsēstās Ungārijas. Koncertu translēja Latvijas televīzija.

LR kultūras ministrs Raimonds Pauls sarokojas ar leģendāro vijolnieku un diriģentu Jehudi Menuhinu. Aiz viņiem Latvijas Filharmonijas mākslinieciskais vadītājs Gints Kārkliņš, kreisjā pusē Rīgas Domes priekšsēdētājs Andris Teikmanis. 1993. g. 20. februāris. Foto: Gunārs Janaitis. RTMM 642611

Vaicāts par koncerta spilgtāko iespaidu, Raimonds Pauls atbildēja vienā vārdā: “Bartoks!!!” Un ne velti – Bēla Bartoks bija viens no Jehudi Menuhina mīļākajiem komponistiem. Viņš neskaitāmas reizes atskaņojis Bartoka vijoļkoncertus un sonātes, bet Sonāte vijolei solo rakstīta tieši Menuhinam. Tajā vakarā Bartoka Koncerta orķestrim sarežģītā partitūra diriģenta dziļi inteliģentajā un smalkajā interpretācijā izskanēja ar apbrīnojamu dabiskumu un vieglumu.

Jehudi Menuhins bija ne tikai ģeniāls mūziķis, bet arī humānists un domātājs, kurš asi uzstājās pret rupjību, vardarbību un cilvēka cieņas aizskaršanu. Viņš vienmēr rūpējies par jauno mūziķu izglītošanu: 1963. gadā Anglijā atvēris īpaši apdāvināto bērnu mūzikas skolu, kur 70. gadu vidū vijoļspēli pasniegusi arī mūsu Ieva Graubiņa, bet vēlāk tur mācījies jaunais latviešu vijolnieks Arturs Girskis; Menuhins dibinājis arī jauno mūziķu atbalsta fondu, kas reizi divos gados rīko Menuhina starptautisku konkursu, uz kuru 1991. gadā bija devušies arī pieci Emīla Dārziņa mūzikas skolas vijolnieki un viņu pedagogi. Menuhina iekoptos vasaras mūzikas festivālus Gštatē, Šveicē, turpina Gidons Krēmers.

Sirds gudrība un dvēseles skaidrība ir īpašības, kas raksturo Jehudi Menuhina mākslu un dzīvi, un šī fotogrāfija ir kā atgādinājums tam, ka arī daudziem no mums šeit, Latvijā, ir bijusi laime tikties ar šo leģendāro personību.

Inese Žune, RMM mākslas eksperte

Komentārs

  

  

  


*

Draugiem.lv pase