Komentāri

Arno: Nu tā, drusku sanāca greizi, nejauši palaidu atbildi, pirms izlaboj...
Arno: Šis ir tiešām nopietns jautājums. Godīga atbilde nav vienkārša....
Arno: Paldies par jautājumu! Palika daudz ārā. Tas ir dabiski. Dzīve ir ...
Olafs Rozītis: Vai, strādājot pie šī romāna, autoram bija svarīgi dekonstruēt ...
Riekstiņš: Gribēju pateikt paldies autoram par lasāmvielu un pajautāt, vai bij...
daina: Labdien! Konferences apmeklējumam nav jāpiesakās, taču nokļū...
Maija: Labdien! Kur var pieteikties konfrences apmeklējumam un vai nokļūš...
samanta: Man ir 15 gadi. šogad, ārpus klases lasīšanā, mums uzdeva izlaīt...
Olafs Rozītis: Ja "Apziņu" pieliktu muzejā pie sienas, vai tā būtu māksla?...
Anna Auziņa: Paldies par jautājumu! Es neteicu, ka darbošanās literatūrzinātn...
Jānis: Anna, sirsnīgs paldies par grāmatu! Intervijā Jūs, šķiet, runā...
Rihards Bargais: Pienāca viens brīdis, kad dzejā man neiepatikās abstrakcijas un tr...
Olafs Rozītis: Kas prozā bija tas būtiskākais, kas Jūs tai pievērsa? Vai arī J...
Rihards Bargais: Paldies par jautājumu, Labiekārtotāj. Jā, daļa teksta pirmoreiz p...
Labiekārtotājs: Paldies par labi pavadītu laiku! Vēlos pajautāt, cik lielā mērā...
Ivars Logins: Atkal eksperte kļūdās - latgalieši 1917.gada kongresā neprasīja ...
Rihards Bargais: Oh, Saulceri, paldies par jautājumu, bet reliģisko tēmu esmu nolēm...
Saulceris Vītiņš: Paldies autoram par saistošo lasāmvielu! Mani interesē - kas tie...
Žubīte: Ieinteresējāt par topošo 2. grāmatu! Vai tajā varētu tēlaini at...
Jānis Tomašs: Marija grāmatas galvenais varonis cieš no mīlestības radītajām s...

Rakstu arhīvs

Partneri

MUZEJS SĀKAS AR DZIESMU. Rubrika Nr. 10

Rakstu sērija “Muzejs sākas ar dziesmu” sniedz iespēju sekot līdzi atjaunotā muzeja un ekspozīcijas “Dziesma” tapšanas gaitai. Sadarbībā ar SIA “Numeri” raksti reizi mēnesī lasāmi arī žurnālā “Ir”.

Autors:
Artis Ostups, RMM projektu kurators

Darbs pie muzeja ekspozīcijas tās veidotājiem rada virkni jautājumu, uz kuriem ir grūti atbildēt, iztiekot tikai ar klasiskām eksponēšanas metodēm. Vai apmeklētājam pietiks ar nelielu etiķeti, lai aptvertu izstādītā priekšmeta dziļi simbolisko nozīmi? Kā lai pilnīgāk iezīmē priekšmeta vēsturisko kontekstu, reizē neieslīgstot akadēmismā? Kā lai parāda to, kas ir zudis vai nav tverams priekšmetiski – piemēram, dzejolis, laikmeta gars, konceptuāla ideja, sens notikums? Vai īpaši zinātkāram muzeja apmeklētājam būs gana ar to mazumiņu informācijas, ko piespraudīsim pie sienas? Un ja nu šis apmeklētājs ir ieradies no tālām zemēm un nepārzina mūsu vēsturi un kultūru? Varbūt viņam vitrīnas sen kā apnikušas un viņš grib aktīvu pieredzi? Ieraugot iestiklotu burtnīcu ar kāda dzejnieka rokrakstiem, šāds apmeklētājs, ļoti iespējams, noburkšķētu: “Nu, un tad? Ja nevaru pašķirstīt, eju tālāk!”

Rakstniecības un mūzikas muzejs, protams, nav izņēmums – mūsu kuratori un pētnieki ik dienu lauza galvu par veidiem, kā labāk nodot savu vēstījumu. Un kā gan citādi, ja reiz esam nolēmuši jauno ekspozīciju veltīt kaut kam tik fiziski netveramam un vienlaikus būtiskam kā dziesmas nozīme mūsdienu latvieša dzīvē! Muzeju atšķirības zīme un reizē lielākais izaicinājums ir piesaiste priekšmetiem, kas ir izcelti no dzīves nerimstošā plūduma, lai to no jauna atklātu šodienas cilvēkam. Neviena muzeja krājumu nevar eksponēt bez interpretācijas, un ir svarīgi, lai šī interpretācija izmantotu dažādas formas, ciktāl šī dažādība nekļūst uzbāzīga un turpina kalpot muzeja eksponātam.

Saglabājot uzsvaru uz unikāliem, rūpīgi atlasītiem priekšmetiem, mēs esam izmantojuši multimediju tehnoloģiju – audio, video, animācijas, projekciju un interaktīvu rīku – sniegtās iespējas, lai risinātu daudzos pieejamības jautājumus. Ekspozīcijas “Dziesma” multimediju līmenis padziļinās apmeklētāja pieredzi, ļaujot iegrimt latviešiem nozīmīgāko dziesmu melodijās un pētīt to vēsturisko kontekstu, atvilkt elpu pie intervijām ar izpildītājiem, autoriem un ekspertiem, nobalsot par savu mīlestības dziesmu, ar vienu pieskārienu iekustināt krājuma priekšmetus, spēlēt izzinošas spēles kopā ar bērniem, atgriezties šūpuļdziesmas uzburtajā pasaulē vai diriģēt lielo Dziesmu svētku kori. Pats galvenais – aktīvi iesaistīties, izmantojot dažādas informācijas apguves formas un piedaloties muzeja satura veidošanā. Jo mēs esam par muzeju, kas ir atvērts jaunai pieredzei un sarunai ar apmeklētāju.

UZZIŅAI:

  • Ekspozīcijas “Dziesma” multimediālā līmeņa veidošanā piedalās pieredzējušais uzņēmums “REVERIE”, māksliniece Austra Hauks un mūziķis Jēkabs Nīmanis
  • RMM Youtube kanālā pieejami vairāk nekā 150 video ieraksti ar muzeja organizētām zibakcijām, koncertiem, dzejas lasījumiem, lekcijām, intervijām u. tml.

Projekts “Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcija” Nr.EEZLV04/INP/2013/1 tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstu

Komentārs

  

  

  


*

Draugiem.lv pase