Komentāri

Arno: Nu tā, drusku sanāca greizi, nejauši palaidu atbildi, pirms izlaboj...
Arno: Šis ir tiešām nopietns jautājums. Godīga atbilde nav vienkārša....
Arno: Paldies par jautājumu! Palika daudz ārā. Tas ir dabiski. Dzīve ir ...
Olafs Rozītis: Vai, strādājot pie šī romāna, autoram bija svarīgi dekonstruēt ...
Riekstiņš: Gribēju pateikt paldies autoram par lasāmvielu un pajautāt, vai bij...
daina: Labdien! Konferences apmeklējumam nav jāpiesakās, taču nokļū...
Maija: Labdien! Kur var pieteikties konfrences apmeklējumam un vai nokļūš...
samanta: Man ir 15 gadi. šogad, ārpus klases lasīšanā, mums uzdeva izlaīt...
Olafs Rozītis: Ja "Apziņu" pieliktu muzejā pie sienas, vai tā būtu māksla?...
Anna Auziņa: Paldies par jautājumu! Es neteicu, ka darbošanās literatūrzinātn...
Jānis: Anna, sirsnīgs paldies par grāmatu! Intervijā Jūs, šķiet, runā...
Rihards Bargais: Pienāca viens brīdis, kad dzejā man neiepatikās abstrakcijas un tr...
Olafs Rozītis: Kas prozā bija tas būtiskākais, kas Jūs tai pievērsa? Vai arī J...
Rihards Bargais: Paldies par jautājumu, Labiekārtotāj. Jā, daļa teksta pirmoreiz p...
Labiekārtotājs: Paldies par labi pavadītu laiku! Vēlos pajautāt, cik lielā mērā...
Ivars Logins: Atkal eksperte kļūdās - latgalieši 1917.gada kongresā neprasīja ...
Rihards Bargais: Oh, Saulceri, paldies par jautājumu, bet reliģisko tēmu esmu nolēm...
Saulceris Vītiņš: Paldies autoram par saistošo lasāmvielu! Mani interesē - kas tie...
Žubīte: Ieinteresējāt par topošo 2. grāmatu! Vai tajā varētu tēlaini at...
Jānis Tomašs: Marija grāmatas galvenais varonis cieš no mīlestības radītajām s...

Rakstu arhīvs

Partneri

Mēneša priekšmets. Magnetofona lente ar Jurjānu Andreja 100 gadu jubilejas koncerta ierakstu

Šomēnes par Mēneša priekšmetu izvēlēta magnetofona lente ar Jurjānu Andreja simtgadei veltīta kora koncerta ierakstu. Jūlijs ir dziesmu svētku mēnesis, šogad aprit 70 gadu Leonīda Vīgnera dibinātajam un vadītajam korim “Mūza”, un šī lente arī ir jaunieguvums un daļa no RMM rīcībā nonākušā Leonīda Vīgnera magnetofona lenšu arhīva. Videostāstā plašāk stāsta RMM mākslas eksperts Dzintars Gilba.

1956. gadā latviešu mūzikas klasiķim Jurjānu Andrejam apritēja 100. dzimšanas diena. Nozīmīgais notikums tika atzīmēts ar vairākiem koncertiem, bet šajā lentē iemūžināts koncerts, kurš notika 1956. gada 21. oktobrī Latvijas Universitātes aulā. Toreiz Leonīda Vīgnera vadībā dziedāja Latvijas republikāniskās Arodbiedrību padomes Kultūras nama (LRAP KN) jauktais koris (tagadējais koris “Mūza”), piedalījās solisti – “pašdarbības kolektīvu dalībnieki” (tā pieteikts programmiņā) Tija Goba, Aina Rasiņa, Ojārs Paeglītis un Severīns Vilsons, kā arī Latvijas PSR Radio simfoniskais orķestris (tagadējais Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris).

Programmā bija Jurjānu Andreja daiļrades izlase, populārākie darbi – kora dziesmas “Nevis slinkojot un pūstot”, “Uz augšu”, “Lūk, roze zied”, “Kas īstens latvietis”, tautasdziesmu apdares “Pūt, vējiņi” un “Aiz upītes es uzaugu”, solodziesmas “Jel nevaicā”, “Kā zagšus” un „Jele pasmaidi”, ka arī divas kantātes – “Tēvijai” un “Līgojiet, līksmojiet”. Daļu no šī koncerta – kora dziesmas un kantātes – pēc nedēļas raidīja Latvijas radio.

Par šo koncertu presē recenzijas neparādījās, bet par “Līgojiet, līksmojiet” atskaņojumu var spriest pēc recenzijas par 30. septembra koncertu (arī tajā šo kantāti dziedāja LRAP koris): “Visa sarīkojuma kronis neapšaubāmi bija kantāte “Līgojiet, līksmojiet”, ko pēc klausītāju vētraina pieprasījuma diriģentam L. Vīgneram nācās atkārtot. Patiesi žilbina šīs kantātes gavilējošā savā svaigumā tautiskā melodika, viss viņas varenais, aizraujošais skanējums. Patiess meistarības paraugs arī mūsdienu komponistiem!

Vissiltāko atzinību pelna LRAP Kultūras nama kolektīvs, kas teicami apguvis šīs kantātes tikai šķietami vienkāršo, bet patiesībā itin sarežģīto polifonisko vijumu. Nodziedot kantāti “no galvas”, bez notīm, koris parādīja, cik daudz pūļu un patiesas mīlestības ieguldīts šai darbā.”

Lenšu magnetofons ilgus gadus bija vispopulārākais skaņu ierakstu līdzeklis mājas apstākļos, ar to varēja ierakstīt gan savu balsi, gan jebkuru sevi interesējošu raidījumu no radio. Arī diriģentam Leonīdam Vīgneram viņa magnetofons MAG-8M-II bija darba instruments. Regulāri tika ierakstītas L. Vīgnera diriģēto koncertu tiešraides vai pārraides. Kā atcerējās maestro meita Daina Vīgnere, ierakstīšanas darbu no radio veikusi viņa ar brāli Ivaru. Pārnācis mājās pēc koncerta, diriģents klausījies lenti un analizējis koncertu. L. Vīgnera ļoti apjomīgajā lenšu arhīvā saglabājušies arī tādi koncertu ieraksti, kādi Latvijas Radio fonotēkā tikuši nodzēsti. Un tāds ir arī šis Jurjānu Andreja kora dziesmu un kantāšu ieraksts.

Rakstniecības un mūzikas muzejā nonākušās L. Vīgnera lentes pakāpeniski tiek digitalizētas un būs pieejamas pētniekiem un visiem interesentiem.

Dzintars Gilba, RMM mākslas eksperts

 

Komentārs

  

  

  


*

Draugiem.lv pase