„Mēneša priekšmetam” veltīta saruna „Kāda bija kafijas garša brīvībai atmodinātajā Latvijā?”

Marta “Mēneša priekšmeta” – pasta sūtījumu kastes, kurā ievērojamā Rīgas arhitekta Vilhelma Bokslafa vedekla Līzelote Bokslafa 1990. gados sūtījusi kafiju Gunāram Priedem – ekspozīcija “Birojnīcā”.
Ekspozīcijas iekārtošanas darbi. Jaunā scenogrāfe Laura Jančauska.

Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) otrdien, 20. martā, pulksten 18.00, „Birojnīcā” aicina uz „Mēneša priekšmeta” ekspozīcijai veltīta diskusiju cikla otro sarunu “Kāda bija kafijas garša brīvībai atmodinātajā Latvijā? Padomju laika populārākais dramaturgs Gunārs Priede pārmiju laikā.” Sarunā piedalīsies teātra zinātniece, Gunāra Priedes „Kopotu rakstu” sastādītāja Ieva Struka; rakstnieks, publicists Arno Jundze; RMM Krājuma izpētes nodaļas vadītāja, marta „Mēneša priekšmeta” stāsta autore Līvija Dūmiņa. Diskusiju vadīs RMM izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Anita Smeltere.

Šogad 17. martā Gunāram Priedem apritētu 90 gadu. Jubilejas noskaņā notiks saruna, ko rosinājis marta „Mēneša priekšmets” – pasta sūtījumu kaste, kurā ievērojamā Rīgas arhitekta Vilhelma Bokslafa vedekla Līzelote Bokslafa 1990. gados sūtījusi kafiju Gunāram Priedem. Viņu vairāk nekā desmit gadus ilgusī sarakste liecina, ka sūtījumos bijusi ne tikai tolaik deficītā kafija, bet arī apģērbi, apavi un nauda. Tāpēc sarunā meklēsim atbildes uz jautājumiem, kas skar kultūras darbinieka ikdienu un radošo darbību pārmaiņu laikā – kā tas ietekmēja Gunāru Priedi un viņa laikabiedrus?

„Mēneša priekšmeta” ekspozīcija „Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84, k-1) īstenota sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Audio-vizuālās mediju mākslas Scenogrāfijas nodaļas studentiem. Martā scenogrāfiju rada LMA 3. kursa studente Laura Jančauska, kura veidojusi scenogrāfiju laikmetīgās dejas izrādei „Prokrusta gulta”,  izrādei-projektam „Dionīsa svētnīca”, piedalījusies filmu („Puika ar suni”, „Melānijas hronika”, „Es spēlēšu viens”) mākslinieciskā noformējuma veidošanā, radījusi tērpu korim SŌLA, kā arī piedalījusies dažādās mākslas performancēs un meistarklasēs.

Marta „Mēneša priekšmeta” scenogrāfiju viņa raksturo: „Mana ideja radās no stāsta par to, kā šī kaste (un daudzas citas) tika sūtīta Gunāram Priedem no Vācijas uz Rīgu. Būtiski šķiet atrisināt tieši šo sūtīšanas procesu, kā nu to iztēlojos. Gribu vedināt arī skatītāju aizdomāties par tālo ceļu, ko mērojusi kaste, līdz sasniegusi galamērķi.”

RMM, iezīmējot 2018. gadu pārmiju tēmā, ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma „Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā „Birojnīcā”. Aktualizējot šo vērtību aizsākto stāstu mūsdienu kontekstā, katram „Mēneša priekšmetam” būs veltīta ekspertu saruna, uz kuru aicināti visi interesenti. „Mēneša priekšmeta” ekspozīcija un sarunu cikls visa gada garumā aicinās sekot līdzi unikālu Latvijas rakstniecības un mūzikas vēstures liecību stāstiem mūsdienu kontekstā.

Visi „Mēneša priekšmeta” video stāsti būs pieejami arī RMM mājaslapā.

“Birojnīcas” darba laiks.