Valsts valodas dienu svin visā Latvijā. Pasākumu karte

 

Turpinot tradīciju, arī šogad Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) apkopojis Valsts valodas dienas svinētāju aktivitātes no visas Latvijas vienotā pasākumu kartē. Līdzīgi kā citus gadus aicinājām atzīmēt šo notikumu, izdomājot savu vissvinīgāko, trakulīgāko, interesantāko, sirsnīgāko, tautiskāko vai mūsdienīgāko Valsts valodas dienas svētku svinēšanas ideju, kura sasaucas ar RMM piedāvāto Valsts valodas dienas moto “Savai valodai audzināts”. Turpinām papildināt Valsts valodas dienas svinību karti – gaidīsim pasākuma pieteikumu un īsu aprakstu uz e-pasta adresi valodasdiena@rmm.lv. Rosinām arī iemūžināt savu pasākumu un iesūtīt fotogrāfijas kopīgajai Valsts valodas dienas fotogalerijai, kas būs skatāma RMM mājaslapā.

Šogad RMM Valsts valodas dienu svinēs ar izcilā rakstnieka un tulkotāja Dzintara Soduma arhīva svinīgu saņemšanu Soduma balvas pasniegšanas ceremonijā 13. maijā pulksten 13:00 Raiņa un Aspazijas mājā (Rīgā, Baznīcas ielā 30). Dienā, kad atceramies divu izcilu rakstnieku un latviešu valodas bagātinātāju – Jura Alunāna un Dzintara Soduma – dzimšanas dienas, RMM aicina aizdomāties par to, cik krāšņa un daudzslāņaina ir mūsu valoda. Dienas moto ir Dzintara Soduma romāna “Savai valstij audzināts” nosaukuma pārfrazējums – “Savai valodai audzināts”.

Pateicoties rakstniecei Norai Ikstenai un mecenātam Valērijam Belokoņam, šī gada Valsts valodas diena bagātinās RMM kolekciju ar vērtīgiem jaunieguvumiem – Dzintara Soduma manuskriptiem un rokrakstiem, dokumentiem, grāmatām, ar roku pierakstītām atziņām un komentāriem par personīgiem, filozofiskiem, kultūras faktiem, vēstulēm un piemiņas lietām. Saņemtais Dzintara Soduma kolekcijas papildinājums pavērs iespēju gan Dzintara Soduma daiļrades detalizētākai izpētei, gan mērķtiecīgam eksponējumam muzeja izstādēs, katalogos, tematiskos pasākumos, konferencēs u.c.

RMM Valsts valodas dienas vēstnese, rakstniece Nora Ikstena stāsta: “2006. gadā kopā ar domu biedrēm Gundegu Blumbergu un Andru Ceriņu pārvedām dzimtenē rakstnieku un tulkotāju Dzintaru Sodumu, kā arī viņa plašo arhīvu. Vēlos pateikties mecenātam Valērijam Belokoņam un manai Ikšķilei par palīdzību visu šo gadu garumā arhīvu sakārtot un uzturēt. Tagad tas nonāk muzejā, kur arhīvu varēs izmantot studenti, pētnieki, kā Dzintars Sodums to vienmēr bija vēlējies.’’

Jau sesto reizi piešķirta Ikšķiles novada pašvaldības iedibinātā Dzintara Soduma balva par novatorismu literatūrā. Šogad, žūrijai lemjot vienbalsīgi, laureāti ir tulkotāja Silvija Brice par vācu rakstnieka Gintera Grasa pēdējās grāmatas “Par beidzamību” (apgāds Zvaigzne ABC) tulkojumu. Silvija Brice to latviskojusi ar tik cieņpilnu mīlestību, ka ik lappuse šajās poētiskajās atvadās no dzīves kļūst par pieminekli ne tikai slavenajam rakstniekam, bet ikvienam cilvēkam, kurš aizvadījis jēgpilnu mūžu.

Balva piešķirta arī Mārtiņam Zvīdriņam par grāmatu “#Fudzi 161 km” (autora izdevums). Autors ir 21. gadsimta vienaudzis, un laikmeta novatoriskā elpa jūtama ikvienā viņa rakstītajā vārdā. Mārtiņš Zvīdriņš apbrīnojami talantīgi īstenojis paša izvirzīto uzdevumu – uzrakstīt brāļa piemiņai veltītu autobiogrāfisku darbu par ceļu uz mērķi. Autors ir ārkārtīgi precīzs detaļās, neierasti atklāts un nežēlīgi patiess pašizpausmēs, un viņa absolūtais ekstremālisms vieš pārliecību, ka jaunajam rakstniekam ir pa spēkam iekarot arī literārās meistarības virsotnes.

Līdz šim RMM aicinājis valodas svētkus svinēt visraibākajos veidos – norisinājušās gan orientēšanās spēles, gan dzejas un repa sacīkstes, gan erudīcijas un radošo darbu konkursi, akcijas sociālajos tīklos, kā arī zibakcijas Jura Alunāna vārdā nosauktajās ielās visā Latvijā. Pērn RMM rosināja pievienoties akcijai “Valoda uz trotuāra” – ar krītiņiem pilsētvidē uz ietvēm rakstīt savus iemīļotākos latviešu literatūras citātus.

Pasākuma laikā fotografētais un filmētais materiāls tiks publicēts muzeja mājaslapā.