23. augusta saruna “Kā humora izjūta palīdz izturēt neizturamo?”

Knuta Skujenieka sūtījums sievai Intai no darba nometnes Mordovijā. Stilizēts divu krokodilu attēlojums. 1960. gadi. RTMM 787449

Knuts Skujenieks savās mājās Salaspilī. 1969. gada maijs. Foto: nezināms. RTMM p114005

Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) aicina uz “Mēneša priekšmeta” sarunu “Kā humora izjūta palīdz izturēt neizturamo?” 23. augustā pulksten 18.00 “Birojnīcā” ar mākslinieku Vilipsōnu, kultūras socioloģi, Dr. soc. Dagmāru Beitneri – Le Gallu, RMM mākslas ekspertu, augusta “Mēneša priekšmeta” stāsta autoru Marianu Rižiju. Sarunu moderēs Liega Piešiņa.

RMM augusta “Mēneša priekšmeta” stāsts veltīts dzejnieka Knuta Skujenieka un viņa sievas Intas vēstuļu sarakstei, kurā viņi viens otru labsirdīgi ironiski dēvē par krokodiliem. Šī smalkjūtīga humora caurstrāvotā sarakste liecina par prasmi stāvēt pretī skarbajam dzīves pārbaudījumam – Skujenieka apcietinājumam un izsūtījumam stingra režīma darba nometnē Mordovijā. Pāra septiņus gadus ilgusī vēstuļu sarakste, kurā viņi viens otru mīļi un pašironiski dēvē par krokodiliem, parāda, ka ir iespējams pat traģiskas lietas skatīt bez patosa, no vienlaikus smalkjūtīgas un labsirdīgi ironiskas pozīcijas. RMM aicina atsaukt atmiņā šo iedvesmojošo stāstu, par augusta “Mēneša priekšmetu” izvēloties Skujenieka sarūpēto lēģeru gadu apsveikumu Intai, – intarsiju, kurā attēloti divi stilizēti krokodili. Pirms 52 gadiem jūlija nogalē to rakstnieks sūtīja sievai dzimšanas dienā.

RMM, iezīmējot 2018. gadu pārmiju tēmā, ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma “Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā “Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84 k-2) sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Audio-vizuālās mediju mākslas scenogrāfijas nodaļas studentiem. LMA 2. kursa studente Katrīna Ieva Vaičuka, veidojot augusta “Mēneša priekšmeta” scenogrāfiju, uzsvērusi Skujenieku pāra attiecību aizkustinošo un vienlaikus humora pilno pusi: “Knuts Skujenieks vēstulēs vairākas reizes ir minējis, ka nav labs mākslinieks, un saviem zīmējumiem piegājis ironiski. Turpinot šo spēli, intarsiju uzliku uz molberta, savukārt dāvanu sievai apspēlēju kā stikla kasti, kas apsieta ar pārspīlēti lielu banti, lai, pirmkārt, lauztu sešdesmito gadu pelēkās realitātes sajūtu un, otrkārt, no sirds veltītu šo dāvanu varonei Intai.”

Pasākumos fotografētais un filmētais materiāls tiks publicēts muzeja mājaslapā un sociālajos tīklos. Paziņojums par fotografēšanu un filmēšanu pasākuma laikā.