Katrīna Ieva Vaičuka par augusta “Mēneša priekšmeta” scenogrāfiju

Topošā scenogrāfe Katrīna Ieva Vaičuka, iekārtojot augusta “Mēneša priekšmeta” ekspozīciju “Birojnīcā”.

Augusta “Mēneša priekšmeta” stāsts veltīts dzejnieka Knuta Skujenieka un viņa sievas Intas vēstuļu sarakstei, kurā viņi viens otru labsirdīgi ironiski dēvē par krokodiliem. Šī smalkjūtīga humora caurstrāvotā sarakste liecina par prasmi stāvēt pretī skarbajam dzīves pārbaudījumam – Skujenieka apcietinājumam un izsūtījumam stingra režīma darba nometnē Mordovijā.

“Mēneša priekšmeta” ekspozīcijai šomēnes scenogrāfiju veidojusi Latvijas Mākslas akadēmijas 2. kursa studente Katrīna Ieva Vaičuka, kura prakses laikā piedalījusies šī gada LMA modes skates veidošanā, no 2016. gada līdz 2017. gadam strādājusi pie improvizācijas teātra grupas KIKIT vizuālā tēla komunikācijas sociālo tīklu portālos. “Mēneša priekšmets” ekspozīcijas veidošana ir viņas pirmā sadarbība ar muzeju, reizē arī nopietns pārdzīvojums, kā atzīst pati scenogrāfe.

Veidojot augusta “Mēneša priekšmeta” scenogrāfiju, autore uzsvērusi Skujenieku pāra attiecību aizkustinošo un humora pilno pusi: “Knuts Skujenieks vēstulēs vairākas reizes ir minējis, ka nav labs mākslinieks, un saviem zīmējumiem piegājis ironiski. Turpinot šo spēli, intarsiju uzliku uz molberta, savukārt dāvanu sievai apspēlēju kā stikla kasti, kas apsieta ar pārspīlēti lielu banti, lai, pirmkārt, lauztu sešdesmito gadu pelēkās realitātes sajūtu un, otrkārt, no sirds veltītu šo dāvanu varonei Intai.”

RMM, iezīmējot 2018. gadu pārmiju tēmā, ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma „Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā “Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84, k-1). Aktualizējot šo vērtību aizsākto stāstu mūsdienu kontekstā, katram “Mēneša priekšmetam” tiek veltīta ekspertu saruna, uz kuru aicināti visi interesenti “Birojnīcas” telpās. “Mēneša priekšmeta” ekspozīcija un sarunu cikls visa gada garumā aicinās sekot līdzi unikālu Latvijas rakstniecības un mūzikas vēstures liecību stāstiem mūsdienu kontekstā.

Publiskā pasākuma laikā tiks veiktas foto un video fiksācijas. Fotografētais un filmētais materiāls var tikt publicēts muzeja mājaslapā un sociālajos tīklos. Ja jums ir iebildumi pret to, ka jūs šī pasākuma ietvaros tiekat fotografēts vai filmēts, lūdzam informējiet par to pasākuma fotogrāfu vai video operatoru. Tāpat lūdzam obligāti nosūtīt atbilstošu  rakstisku paziņojumu uz e-pasta adresi komunikacija@rmm.lv norādot, ka nevēlaties, lai materiāls, kurā jūs esat atpazīstams, tiktu publicēts.