20. septembrī aicinām uz muzeja ierosinātu sarunu

Jaunā scenogrāfe Līga Zepa veido septembra “Mēneša priekšmeta” – komponista Jāņa Līcīša nošu pierakstu burtnīcas – scenogrāfiju “Birojnīcā”.

Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) aicina uz “Mēneša priekšmeta” sarunu “Kad vecāku vērtības kļūst par bērnu vērtībām?” 20. septembrī pulksten 18.00 “Birojnīcā”. Stāstu par tēva, komponista Jāņa Līcīša atstāto kultūrvēsturisko mantojumu pavēstīs viņa meita, RMM speciāliste Rūta Līcīte. Sarunā piedalīsies arī tulkotāja un atdzejotāja, dzejnieka Pētera Brūvera meita Indra Brūvere-Daruliene un pamatskolas “Rīdze” skolotāja Evija Vaska. Pasākuma vadītāja – Liega Piešiņa.

Septembra “Mēneša priekšmets” veltīts aizkustinošam Rūtas Līcītes stāstam par tēva Jāņa Līcīša bloknotu, kurā apkopotas 105 lietuviešu tautasdziesmas. To melodijas viņš pierakstījis, atrodoties ieslodzījumā Sibīrijā no 1951. līdz 1956. gadam, savukārt dziesmas teicis viņa likteņa biedrs, profesionāls lietuviešu dziedātājs Balis Radžus. Rūta Līcīte atzīst, ka tēva likteņstāstu iepazinusi diezgan vēlu un tikai tad aptvērusi viņa neizsmeļamo garīgo spēku un atstāto kultūrvēsturisko mantojumu. Šis atmiņu stāsts vedina aizdomāties par to, kad vecāku vērtības kļūst par bērnu vērtībām.

RMM, iezīmējot 2018. gadu pārmiju tēmā, ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma “Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā “Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84 k-2) sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Audio-vizuālās mediju mākslas scenogrāfijas nodaļas studentiem. Septembra scenogrāfiju veidojusi LMA 4. kursa studente Līga Zepa, kuras mākslinieciskā darbība ir daudzpusīga – viņa strādājusi kā asistente gan teātrī, gan kino.

Risinot septembra “Mēneša priekšmeta” scenogrāfijas ideju, Līga Zepa nav vēlējusies nest līdzi lēģera notikumu smagumu un izvēlējusies pievērsties Jāņa Līcīša nošu bloknota raksturam. Viņa stāsta: “Radās iecere eksponēt objektu, izejot tikai no bloknota fiziskās materialitātes vēsturiskā uzslāņojuma un nosacījuma rakstīt tikai ar zīmuli – kā uz oriģinālā bloknota vāka, tajā pašā laikā radot sajūtu par Līcīša piedalīšanos bloknota eksponēšanā.”

Pasākumos fotografētais un filmētais materiāls tiks publicēts muzeja mājaslapā un sociālajos tīklos.