22. novembrī aicinām uz “Mēneša priekšmeta” sarunu

Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) 22. novembrī, plkst. 18.00 “Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84, k-1) aicina uz “Mēneša priekšmeta” iedvesmotu sarunu “Kas liek skanēt mūzikas instrumentam?”.

Diskusijā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku galvenais diriģents, pulkvežleitnants Dainis Vuškāns, Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra diriģents, kapteiņleitnants Guntis Kumačevs, RMM krājuma glabātājs Māris Visendorfs un komponists Jēkabs Nīmanis. Sarunu vadīs Liega Piešiņa.

Par RMM “Mēneša priekšmetu” novembrī izvēlēta Vidzemes artilērijas pulka orķestra kapelmeistara Jāņa Skujiņa kornete.  Tās īpašnieks, kapelmeistars Jānis Skujiņš, dzimis Jaunjelgavas kurpnieka ģimenē. Noklausījies tēva mājas muzicēšanā, jauneklis nolemj mūziku mācīties nopietni. Vienīgā iespēja to darīt par valsts līdzekļiem ir armijas muzikantiem, tādēļ Skujiņš iestājas pulka orķestrī un paralēli studē Varšavas konservatorijā, absolvējot kara kapelmeistaru klasi. Tālāk jau darbs turpinās Interimteātrī Rīgā, Latviešu operā un Ķemeru simfoniskajā orķestrī.

“5. Zemgales latviešu strēlnieku pulka strēlnieks Skujiņš piedalās Ziemassvētku kaujās, vēlāk diriģē orķestri arī Krievijā. Kad dzimtene ir brīva, kapelmeistars atgriežas Latvijā, lai 18 gadus stāvētu Vidzemes artilērijas pulka orķestra priekšā, kopā koncertētu, spēlētu solo un būtu par vienu no vadošajiem Latvijas armijas kapelmeistariem, saņemot arī pelnītos ordeņus”, stāsta RMM krājuma glabātājs Māris Visendorfs.

Vēlāk laikmeta pārmijas svaida kapelmeistaru Skujiņu pa dažāda virziena dzīves sliedēm – Sarkanā armija, leģions, Sibīrija…

Novembra mēneša priekšmetam scenogrāfiju veidojusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) maģistru 2. kursa studente Marika Džule. Scenogrāfe ir ieguvusi bakalaura un maģistra grādus modes dizainā LMA, kā arī studējusi kostīmu mākslu Milānā, Itālijā. Līdzšinējā darba pieredze un panākumi saistīti ar modes dizainu, vizuālā tēla radīšanu un darbu kino filmu projektos, īsfilmās, reklāmās un mūzikas klipos un darbojoties kā stilistei dažādās fotosesijās. Veidojot “Mēneša priekšmeta” uzstādījumu, scenogrāfe domājusi par cilvēka un pūšamā instrumenta savstarpējo mijiedarbību.  Par cēloņiem, nodomiem un darbībām, kā rezultātā rodas viens no svarīgākajiem mākslas izteiksmes veidiem – mūzika.

RMM šogad ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma „Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā “Birojnīcā”, kas veidota sadarbībā ar LMA Audio-vizuālās mediju mākslas scenogrāfijas nodaļas studentiem. Aktualizējot šo vērtību aizsākto stāstu mūsdienu kontekstā, katram “Mēneša priekšmetam” ir veltīta ekspertu saruna, uz kuru aicināti visi interesenti „Birojnīcas” telpās.

Paziņojums-par-fotografēšanu-un-filmēšanu-pasākuma-laikā