Izstāde “Draudzīgs pārspīlējums” Lielvārdē

Uldis Zemzaris. Z. Skujiņš profilā. 1960/1980. Papīrs, flomāsters. 29.8×21.0. Šaržs: RTMM 564915

 

Sigismunds Vidbergs. Latviešu rakstnieku buķete (vidū Antons Benjamiņš un Jānis Jaunsudrabiņš, no kreisās apkārt: Rainis, Aspazija, Vilis Plūdons, Anna Brigadere, Kārlis Štrāls, Jēkabs Janševskis, Kārlis Skalbe, Āronu Matīss, Jānis Akuraters un Andrejs Upīts). 1930. gadu beigas. Papīrs, tuša. 33.6×27.8. Šaržs: RTMM 719726

Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) šaržu izstāde “Draudzīgs pārspīlējums”  no 5.novembra līdz 31.decembrim būs apskatāma Andreja Pumpura muzejā, Lielvārdē, Edgara Kauliņa alejā 20.
Izstādes atklāšana notiks 8.novembrī, plkst. 14:00.

Šaržs (no franču valodas – charge) ir mākslas vēsturē maz aplūkota attēlojuma tradīcija ar īpašām formas niansēm. Lai gan to mēdz uzskatīt par karikatūras paveidu, šaržam nepiemīt izsmejošas un ciniskas līnijas, tieši tāpēc to ierasti papildina apzīmējums “draudzīgs”. Šaržs ir orientēts uz pozitīvo, savukārt karikatūra akcentē negatīvās iezīmes. Tāpat kā karikatūra šaržs nav iespējams bez pārspīlējuma, taču tas lietots atšķirīgā nolūkā. Šaržēt nozīmē pazīt attēlojamo cilvēku, izcelt kādu raksturīgu personības iezīmi.  Citējot mākslas zinātnieci Ingrīdu Burāni: ”Šaržs vienmēr ir konkrēts, tas neeksistē bez konkrētas personības, un tam vienmēr piemīt personības iezīmes. Labs šaržs vienmēr ir interesantāks nekā karikatūra. Tas paver skatījumu, par kādu iepriekš neesi pat iedomājies.”

Izstādē “Draudzīgs pārspīlējums” ir atspoguļota šarža attīstība no 20 gs. sākuma līdz mūsdienām, iepazīstinot ar Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma retumiem un atklājot, kā literatūras, mūzikas un teātra klasiķus savulaik redzējuši viņu laikabiedri – šaržu mākslinieki (Valērijs Zosts, Eduards Keišs, Sigismunds Vidbergs, Sergejs Civinskis-Civis u.c.).

Vairāk par izstādi lasiet šeit.

Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Īpašs paldies mākslas zinātniecei Ingrīdai Burānei!

Izstādes veidotāji: RMM projektu kuratore Elīna Drulle, mākslinieks Gundars Gulbis, konsultēja RMM mākslas eksperts Dzintars Gilba.

Pasākuma laikā fotografētie materiāli tiks publicēti muzeja mājaslapā. Paziņojums-par-fotografēšanu-un-filmēšanu-pasākuma-laikā