Kapelmeistara Jāņa Skujiņa kornete

Vidzemes artilērijas pulka orķestra kapelmeistars Jānis Skujiņš. RTMM 512356

Novembra mēneša muzeja priekšmets ir Vidzemes artilērijas pulka orķestra kapelmeistara Jāņa Skujiņa sudraba kornete.

Kapelmeistars Jānis Skujiņš dzimis vienkāršā Jaunjelgavas kurpnieka ģimenē. Noklausījies tēva mājas muzicēšanā, jauneklis nolemj mūziku mācīties nopietni. Vienīgā iespēja to darīt par valsts līdzekļiem ir armijas muzikantiem, tādēļ Skujiņš iestājas pulka orķestrī un paralēli studē Varšavas konservatorijā, absolvējot kara kapelmeistaru klasi.

Tālāk J.Skujiņš mūziķa gaitas turpina Interimteātrī Rīgā, Latviešu operā un Ķemeru simfoniskajā orķestrī. Vēlāk jau kā 5. Zemgales latviešu strēlnieku pulka strēlnieks Skujiņš piedalās Ziemassvētku kaujās un diriģē orķestri arī Krievijā. Kad kaimiņzemē karš beidzas, kapelmeistars atgriežas Latvijā, lai 18 gadus stāvētu Vidzemes artilērijas pulka orķestra priekšā, kopā koncertētu, spēlētu solo un būtu par vienu no vadošajiem Latvijas armijas kapelmeistariem, saņemot arī pelnītos ordeņus.

Kas lika atgriezties? Pamest nodrošināto kapelmeistara darbu labā orķestrī, lai kopā ar dzīvesbiedri dotos uz Latviju, kas bija mainījusies, tātad nezināma. Acīmredzot, politiskās idejas nebija spējušas pārmākt tās sirds jūtas, kuru vārdā tika atkarota Latvijas valsts. Un Jānis juta, ka, lai cienītu sevi, ir jāstrādā dzimtenē. Šodien to dēvētu par patriotismu. Tālāk laikmeta pārmijas atkal svaida kapelmeistaru Skujiņu pa dažāda virziena dzīves sliedēm – Sarkanā armija, Latviešu leģions, Sibīrija.