Dainis Ozoliņš

Videostāstu sēriju Rakstniecības un mūzikas muzeja rubrikā “Himnai 100” turpina folkloras kopas “Dainotāji” vadītāja Daiņa Ozoliņa personīgais himnas stāsts:

“Es vadīju folkloras kopu no 1985. līdz 1994. gadam Ogres vidusskolā. /../ Mums bija jādzied Padomju Latvijas himna un vienā reizē, braucot no Siguldas garām Čiekurkalna stacijai, izmēģinājām, nodziedājām un nākamajā dienā skatāmies: “VEF” ir nodedzis. Bija vēl viens līdzīgs gadījums. Un es sapratu: tātad nevar šo himnu dziedāt. Ir jādzied cita himna. Tā kā no bērnības zināju neatkarīgās Latvijas himnu, tad sameklēju vārdus un notis. /../ Tas bija 1989. gads, – iedevu meitenēm notis, un dziedājām vilcienā. Patiesībā tas man bija pārsteigums: cilvēki, kuri bija vilcienā, skatījās uz mums un raudāja, jo pa ilgiem laikiem viņi atkal dzirdēja šo himnu”.

Šogad himnai tās statusā aprit simts gadi. RMM topošās izstādes “Latvijas valsts himnai – 100. Valsts pirmā flīģeļa stāsts” būtiska sastāvdaļa ir personīgie himnas pieredzes stāsti, kuri tiek publicēti muzeja mājaslapā.