Jana Egle

Šodien aprit simts gadi, kopš dziesma – lūgšana „Dievs, svētī Latviju” ieguva Latvijas valsts himnas statusu. Rakstniecības un mūzikas muzeja veidoto video stāstu sēriju “Himnai 100” noslēdz rakstnieces Janas Egles personīgais himnas stāsts:

“Pirmo reizi Latvijas valsts himnu es dziedāju 1988. gada rudenī, – es vairs neatceros datumu, laiku, bet tas bija brīdis, kad tika dibināta Tautas frontes nodaļa Embūtē, vietā, kur es tobrīd dzīvoju. /../ Un es ļoti labi atceros, ka šo himnu nevarēju nodziedāt, jo žņaudza kaklu ciet. /../ Bet vissvarīgākais brīdis, kad man nācās dziedāt [himnu], bija bērnudārzā, 18. novembra svētkos kopā ar simts vai vairāk maziem bērniņiem. Un arī tur patiesībā nevienu reizi es nespēju līdz galam nodziedāt, jo tas brīdis ir ļoti aizkustinošs, – mazie bērniņi ir skatījušies kopā ar vecākiem hokeju, liek rociņu uz sirds un dzied himnu “Dievs, svētī Latviju!”. Tas ir tas, kas man visvairāk pietrūkst tagad, kad esmu aizgājusi no bērnudārza”.

Rakstniecības un mūzikas muzeja topošās izstādes “Latvijas valsts himnai – 100. Valsts pirmā flīģeļa stāsts” būtiska sastāvdaļa būs personīgie himnas pieredzes stāsti. Katrs, kuram ir savs personīgais himnas pieredzes stāsts, aicināts dalīties ar to, sūtot video vai rakstot e-pastā komunikacija@rmm.lv. Izstādes atklāšana Muzeju krātuvju kompleksa RMM izstāžu zālē, Pulka ielā 8, tiek plānota 2020. gada septembrī.