Māra Salēja gobelēns

Rakstniecības un mūzikas muzeja janvāra mēneša priekšmets ir dzejnieka, atdzejotāja, tulkotāja un literatūras kritiķa Māra Salēja gobelēns, kas tapis Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas studiju laikā.

Literārās darbības sākumā dzejošanu vairāk uztverot kā vaļasprieku, Māris Salējs apgūst ar mākslu saistītu profesiju. Pēc mācībām Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (tagad – Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola), Māris Salējs iestājas Latvijas Mākslas akadēmijā. Video stāstā mēneša priekšmeta autors stāsta par radīšanas brīdi, kā tajā satiekas dzeja, atdzeja, māksla un arī mūzika, salīdzinot gobelēna darināšanu ar atdzejošanu:

“Gobelēnam nepieciešamā sagatavošanās, pacietība, izplānošanas tehnika un arī tas, cik lēni tas virzās, ļoti palīdzēja mentāli un plānošanas ziņā tieši atdzejojot. Jo atdzejošana ir gan atdzejojamā autora izpēte, valodas izpēte, laikmeta izpēte. Pats atdzejošanas darbs arī ir skrupolozs, ar daudziem variantiem.”

Otrajā video stāstā aicinām noklausīties šī mēneša jubilāra Māra Salēja jaunākos dzejoļus.

Māris Salējs ir mācījies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā (1988-1992). Beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu (1999). Latvijas Universitātē ieguvis filoloģijas doktora grādu (2011). Piecu dzejoļu krājumu autors. Atdzejojis no poļu, krievu un ukraiņu valodas. 2001. gadā par otrā dzejoļu krājuma “Mana politika” manuskriptu saņēmis Annas Dagdas fonda balvu.

Par monogrāfiju “Uldis Bērziņš. Dzīve un laiktelpas poētika” (2011) ieguvis Literatūras gada balvas īpašo balvu. Dzejoļu krājums “Nedaudz vairāk” (2013) ticis nominēts Literatūras gada balvai, bet “Kā pirms pērkona” (2016) saņēmis Ojāra Vācieša prēmiju.