Komentāri

daina: Labdien! Konferences apmeklējumam nav jāpiesakās, taču nokļū...
Maija: Labdien! Kur var pieteikties konfrences apmeklējumam un vai nokļūš...
samanta: Man ir 15 gadi. šogad, ārpus klases lasīšanā, mums uzdeva izlaīt...
Olafs Rozītis: Ja "Apziņu" pieliktu muzejā pie sienas, vai tā būtu māksla?...
Anna Auziņa: Paldies par jautājumu! Es neteicu, ka darbošanās literatūrzinātn...
Jānis: Anna, sirsnīgs paldies par grāmatu! Intervijā Jūs, šķiet, runā...
Rihards Bargais: Pienāca viens brīdis, kad dzejā man neiepatikās abstrakcijas un tr...
Olafs Rozītis: Kas prozā bija tas būtiskākais, kas Jūs tai pievērsa? Vai arī J...
Rihards Bargais: Paldies par jautājumu, Labiekārtotāj. Jā, daļa teksta pirmoreiz p...
Labiekārtotājs: Paldies par labi pavadītu laiku! Vēlos pajautāt, cik lielā mērā...
Ivars Logins: Atkal eksperte kļūdās - latgalieši 1917.gada kongresā neprasīja ...
Rihards Bargais: Oh, Saulceri, paldies par jautājumu, bet reliģisko tēmu esmu nolēm...
Saulceris Vītiņš: Paldies autoram par saistošo lasāmvielu! Mani interesē - kas tie...
Žubīte: Ieinteresējāt par topošo 2. grāmatu! Vai tajā varētu tēlaini at...
Jānis Tomašs: Marija grāmatas galvenais varonis cieš no mīlestības radītajām s...
Ance: Ir iespēja skatīties "Degpunktu" vai lasīt Tomaša dzeju. Es izvēl...
Marija: Paldies autoram par interesanto krājumu! Man aizķērās Kārļa Vēr...
Jānis Tomašs: Bērnu literatūrai ir vieglāk, jo viņi skaidri apzinās ka mērķau...
Jānis Tomašs: Ja runājam par otro grāmatu, tad viņa noteikti būs! Kā jau šajā...
Indra: Un kā pašam autoram šķiet - kas ir viņa dzejas mērķauditorija?...

Rakstu arhīvs

Partneri

Decembris. Dziedātāja Artūra Frinberga koferis

Koferis, ko dziedātājs Artūrs Frinbergs izmantojis koncertbraucieniem. Gatavots no zaļganpelēkas ādas ar pelēka zīda auduma oderi un metāla slēdžiem. Pirkts ASV, ražots firmā "Skyway". Kofera rokturim piestiprināta aviokompānijas PanAm (Pan American World Airways) bagāžas birka ar Frinberga uzvārdu, uz kofera uzlīmēta metāla firmas zīme, ar dzeltenu līmlenti uzlīmēts burts A. Zem roktura balti burti L. B. ~1950. – 1960. gadi. Izmēri: 38x58x18,5. RTMM 783531

Gaidāmās ēkas rekonstrukcijas dēļ, sākot ar 2. janvāri, Rakstniecības un mūzikas muzejs sāk intensīvu darbību ceļojošā formātā. Ja bagāža ir visai apjomīga, bez piemērota čemodāna neiztikt, tādēļ decembra Mēneša priekšmeta godā – koferis, kas piederējis dziedātājam Artūram Frinbergam.

Koferis izgatavots Amerikā, firmā Skyway. Uz kofera iekšpusē piestiprinātās ražotāja birkas rakstīts Skyway Luggage Co, tas liecina, ka čemodāns izgatavots pēc 1955. gada, kad firma ieguva šo nosaukumu. Ražotājfirmas sākotne meklējama 1910. gadā, kad ar nosaukumu Seattle Suitcase Trunk and Bag Manufacturing Company to dibinājis lietuviešu imigrants A. J. Kotkins. 1930. gados, kad aktīvi attīstījās aviopārvadājumi, tika domāts arī par šim pārvietošanās veidam piemērotu koferu izveidi – tiem jābūt viegliem (paša čemodāna svars palielina bagāžas kopējo masu), ērtiem (gan pārnēsāšanai, gan novietošanai bagāžas nodalījumā), izturīgiem un arī pievilcīgiem. Laikam līdzi mainījās arī Sietlas firma, izvēloties devīzi Sky Way… Styled for the Sky (Debesu ceļš… Radīts debesīm) un 1955. gadā nomainot arī paša uzņēmuma nosaukumu – Skyway Luggage Company.

Kofera dizainu izstrādājuši, visticamāk, pašas kompānijas dizaineri. Lai būtu viegls un izturīgs, koferis izgatavots no saplākšņa un aplīmēts ar ādu. Iekšpusē pelēka zīda auduma odere, gar sāniem kabatiņas, pie iekšmalām stiprinātas lentes koferī ievietotās bagāžas pārsiešanai. Kofera augšas un apakšas sānu malas apšūtas ar atsevišķām ādas sloksnēm. Visas metāla detaļas (aizdare, eņģes, kājiņas) hromētas (Skyway kompānijas ieviesta novitāte), priekšpusē zem roktura atrodas metāla plāksnīte, kura palielina sānu malas izturību, ja bagāža ir smaga. Riteņu koferim nav, jo čemodāni ar ritenīšiem tiek ražoti tikai pēc 1972. gada.

Koferi savu vieskoncertu laikā Amerikā iegādājies latviešu tenors Artūrs Frinbergs. Uzlīmētais dzeltenais burts „A” nozīmē kofera īpašnieka vārda pirmo burtu. Kā liecina koferim piestiprinātā bagāžas zīmīte, viņš lidojis ar aviokompānijas Pan Am (pilnā nosaukumā Pan American World Airways), reisa galapunktus norāda šifrs SU 316 (reiss no Dž. F. Kenedija lidostas Ņujorkā uz Šeremetjevas lidostu Maskavā). Ierašanās lidostu norāda arī kods MOV/SVO (Maskava, Šeremetjevas lidosta).

Koferi kopā ar citiem Artūra Frinberga arhīva materiāliem 2009. gadā muzejam nodevusi dziedātāja atraitne Anita Frinberga.

Komentāri slēgti.