Valsts valodas diena 2012

Jura Alunāna dzimšanas dienā, 13. maijā, Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā Jelgavā svinējām Valsts valodas dienu. Piedāvājam ieskatu valodas svinēšanā.

Orientēšanās spēles

Valsts valodas dienā varēja piedalīties orientēšanās spēlēs. Ja vēlaties iziet vienu no maršrutiem Jelgavā un atminēt Jura Alunāna darināto jaunvārdu mīklu, karti un uzdevumu varat lejupielādēt šeit.

Svētku laikā notika Sviesta kino jaunākās filmas Kas tev jāzin par Juri Alunānu? pirmizrāde

Zīmēšanas darbnīcā varēja ilustrēt konkursam Valodas svinēšana iesūtītos darbus

Alunānings

Improvizācijas teātris Improzoo

Jaunvārdu projekti

Jaunvārdu projektus vadīja Krišjāņa Barona muzeja vadītāja Rūta Kārkliņa un muzeja speciālists Andris Ērglis. Foto: Edīte Feifere

Konkursa Valodas svinēšana Top 10 darbu lasījumi

Konkursa dalībnieku apbalvošana

Valsts valodas dienas norise videoierakstā

Konkursa Valodas svinēšana uzvarētāja Ieva Isoda par Valsts valodas dienas svinībām Ādolfa Alunāna muzejā 13. 05. 12.

13. maijā Jelgavā Alunāna muzejā notika valodas svētki un konkursa „Valodas svinēšana”noslēgums. Visi konkursanti personīgi tika uzaicināti piedalīties šajos svētkos.

Muzeja dārzā viesus sagaidīja laipni muzeja darbinieki. Notika svētku atklāšana un visi dalībnieki tika rosināti piedalīties dažādās aktivitātēs – zīmēt, spēlēt orientēšanās spēles, doties ekskursijā pa muzeju, skatīties improvizācijas teātri.

Man ļoti patika, ka pie žoga uz krāsainām lapām bija piestiprināti visi konkursā iesūtītie darbi. Tas bija iespaidīgs skats – redzēt visus darbus vienkopus. Ja es būtu žūrija, es nespētu izlemt, kādu vietu kuram darbam piešķirt, jo visi darbi ir interesanti un ar kaut ko īpaši.

Ļoti jauki bija tas, ka Mākslas darbnīcā tapušie bērnu zīmējumi tika piesprausti pie darbiem. Izveidojās tāda kā grāmata ar ilustrācijām.

Mani pārsteidza improvizācijas teātris. Es nemaz nezināju, kas tas ir. Tagad zinu un man patīk. Cik interesanti, ka ar valodu vien var noorganizēt tik aizraujošas spēles! Es tās noteikti izmantošu – noorganizēšu klasesbiedriem kādā klases pasākumā.

Alunāna muzejs ir skaists, mājīgs un interesants. No ārpuses tas atgādina mazu pasaku namiņu. Man ļoti patika apskatīt Alunāna dzīvojamās istabas un klausīties muzeja darbinieces stāstījumu par tā laika dzīvesveidu. Telpās valda miers un sakārtotība. Es domāju: „Vai kādreiz laiks tik ātri nesteidzās?”

Paldies muzeja darbiniekiem, konkursa rīkotājiem un visiem, kas centās, lai šī svētdiena Alunāna muzejā būtu interesanta un prātā paliekoša. Paldies konkursa sponsoriem par dāvanām. Priecājos par „Skaisto skatu aģentūras” balvu – ģimenes ceļojumu „Piebalga un ūdensrozes”. Mēs noteikti dosimies šajā izbraucienā.

Pasākuma 3 stundas pagāja ļoti ātri, un es nenožēloju, ka veicu tik garu un nogurdinošu ceļu no Ilūkstes, lai piedalītos šajos svētkos. Es taču esmu latviete un lepojos ar savu dzimto latviešu valodu!

RMM specbalvas ieguvēja Marta Valeskalne, 18. 05. 12.

Esmu priecīga, ka pusmūžā esmu atklājusi Rakstniecības un mūzikas muzeja pasākumus. Pirmo pamudinošo informāciju atradu Rīgas filiālbibliotēkā ”Kurzeme”- meklēju lasītāju kompāniju. Tagad muzeja  programmai  sekoju internetā.  RMM pasākumi ļauj būt klāt mākslas, mākslinieku rašanās brīdī; ļauj ieskatīties pagātnē, ļauj vērot muzeja darba jauninājumus.

Tā arī valsts valodas dienai un Jura Alunāna jubilejai veltītā konkursa noteikumus centos izprast caur datoru. Gribējās pasākumu atbalstīt, kaut pārliecības trūka. Fragmentāri palasīju iesūtītos bērnu darbus. Uzdevums viņiem nebija vienkāršs, un, aizsteidzoties notikumiem priekšā, gribu teikt, ka pasākumu  Alunāna muzejā Jelgavā pēc gadu desmitiem droši vien atcerēsies kāds valodnieks (-niece) vai rakstnieks kā pamudinājumu, kā savu spēju apliecinājumu, kā  iedvesmas avotu, lai nodarbotos ar valodas un teātra lietām.  Tātad pašreizējie abu muzeju “rūķīši” – esmu pārliecināta, ka jūsu sētā sēkla  dīgs …

Ā. Alunāna muzeja pagalms ar savām  “stacijām”, konkursa  darbiem, fotogrāfi sagaidīja valodas dienas svinētājus. Programmas plašums mani samulsināja – kā paspēt uz visu? Tā nu es “orientējos” – minēju krustvārdu mīklu ar J. Alunāna  radītajiem vārdiem, iepazinos ar latviešu teātra tēva muzeju un priecājos par improvizācijas teātri. ”Sviesta kino” noskatījos mājās datorā. Bērni bija iesaistīti dažādos vēl citos pasākumos, kaut daudzi laureāti no dažādām Latvijas malām nebija ieradušies, ar apbrīnu varēja klausīties pašu mazo autoru lasījumus – raita valoda, jau jūtams vecāku un skolotāju ieguldītais darbs.

Gribu novēlēt RMM ātrāk tikt galā ar remontdarbiem, lai patīkamāka būtu muzeja darbinieku ikdiena un lai muzejs būtu pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Valsts valodas dienas svinības organizēja un atbalstīja: