Valsts valodas diena 2015. Atskats

Par Valsts valodas dienas moto izvēloties Jura Alunāna vārdus:
“Nav jāskatās arvien tik grāmatā!
Uz tirgus s
kan ar daža gudrība”,

šogad jau ceturto reizi godājamās kārtā tika celta latviešu valoda.  Par godināšanas dienu izvēlēts 13. maijs, valodas dienas aizgādņa Jura Alunāna dzimšanas diena.
Arī šogad visā Latvijā tika skandināta latviešu valoda, izceļot “apputējušus” vecvārdus, deklamējot dažādu laiku dzejas un apzinot jaunpienācējus plašajā un mainīgajā valodas saimē.

Biedrība „Smiltenes Mākslinieku apvienība” par Valsts valodas dienas svinību vietu izraudzījusies Cērtenes pilskalnu – vietu, kas agrākos laikos bijis nozīmīgs kultūras centrs. Tajā Palsmanes pamatskolas un Smiltenes Centra vidusskolas skolēni vecumā no 12 līdz 18 gadiem nodevās dažādām aizraujošām valodas aktivitātēm. Viņi  bija sagatavojuši dzejas vai prozas darbus, ar kuriem dalījās pilskalnā. Turpinājumā skolēni centās atminēt dažādu vecvārdu, kuri, iespējams, lietoti arī laikā, kad Cērtenes pilskalns bija tuvējās apkaimes kultūras centrs, nozīmes. Skolēni arīdzan tika iepazīstināti ar latviešu valodas dialektu vēsturi, bet pasākuma turpinājumā, omulīgi sasēdušies pie ugunskura, Valsts valodas dienas jaunie dalībnieki vienojās dziesmās ar kokles pavadījumu.
Turpinot Alunāna rindas par  latviešu valodas ilgmūžību, smiltenieši pievieno Jāņa Sirmbārža teikto:

“Tā valoda – tā ir mūsu!
Septiņus gadsimtus skausta,
Pār Salacu, Ventu un Mūsu
Skan brīva un nesalauzta.”

DSC_0384 DSC_0354DSC_0465 DSC_0391
Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā Valsts valodas dienā, līdzīgi kā Dzejas un repa sacīkstēs Rīgas Centrālitrgū, skolēni tirgojās ar vārdiem. Šajā gadījumā tas notika burtiskā nozīmē – Jelgavas Valsts ģimnāzijas 9. klases skolēniem, uzburot agrāko laiku tirgus ainu un tirgojoties, izmantojot senvārdus, kas lietoti pirms vairāk nekā simts gadiem. Ģimnāzisti valodas tirgū pārdeva lindrakus, krizdoles, trumuļus, gafeles un svētlokus. Pietam, skolēni tirgošanās laikā iemācījās ne tikai atpazīt, bet arī izskaidrot dažādus senvārdus un apvidvārdus.

IMG_4577IMG_4596  IMG_4638 Foto: Raitis Supe, Jelgavas Vēstnesis

Savukārt Annas Brigaderes pamatskolas  skolēni iesaistījās dažnedažādās aktivitātes, radot skolā pamatīgu „Valodas miksli”. Jaunāko klašu pārstāvji iepazīstināja ar savdabīgiem “jaunvārdiem” – vārdiņiem, ar kuriem viņus lutina vecāki un citi ģimenes locekļi. Otrās klases skolēni nodevās buramvārdu radīšanai,  apspēlējot ikvienā pasakā sastopamo  buramvārdiņu “Abrakadabra!” Citi, iedziļinoties Annas Brigaderes poēmas „Spēka dēls” valodā, izviedoja vecvārdu sarakstu jeb „Anneles vecvārdu ķoci”. Savukārt 4. klases skolēni  pagatavoja „Labo vārdu virtuli”, no kā pēcāk guva vērtīgu pamācību: “Labu vārdu – kaut vai vienu, pasacīt ikkatru dienu!” Piektklasnieki uzņēmās nedaudz apjomīgāku projektu  –  skolas avīzes „Bērnības valodas drupačiņas” izveidi, tajā iepazīstinot ar bērnībā radītajiem “jaunvārdiem”. Citi skolēni valodas dienai  nopietni gatavojušies, viecot pajomīgākus pētījumus.  Piemēram, 6. klases skolēni ilgākā laika posmā veikuši izzinošu darbu, pētot  informācijas tehnoloģiju laikmeta radītos valodas jaundarinājumus. Bet paši vecākie –  7. klases skolēni –  apzināja personvārdus savā skolā, secinot, ka 119 skolēnu vārdi, kā, piemēram,  Anne Marī, Helīna Anna, Kristers, ir jaunmodīgi, bet skolēnu vidū joprojām sastopami arī tradicionālie latviešu  vārdi –  Mārtiņš, Jānis, Marta vai Anna.annas Brigaderes pamatskola

Arī Audriņu pasmatskolā Valsts valodas diena aizritēja ar dažādām latviešu valodai veltītām aktivitātēm. Skolēni uzstājās ar latviešu autoru dzejoļiem un sacentās deklamēšanas mākslā. Bet skolotāji izaicināja skolēnu valodas zināšanas, rīkojot valodas konkursu ar dažādas sarežģītības uzdevumiem.

Valsts valodas diena Audriņu pamatskolā (3) Valsts valodas diena Audriņu pamatskolā (5)

Ar saukli „Valodiņa valodiņa, mūsu visu māmuliņa” 13. maiju un Jura Alunāna dzimšanas dienu svinēja arī Ikšķiles Brīvās skolas skolēni. Atšķirībā no citiem, šajā pasākumā izskanēja arī vācu, franču un krievu valodas. Proti, atsaucoties uz dažādām latviešu tautas teikām par valodu, svinību dalībnieki deklamēja dažādu tautu dzejoļus.

2015-05-13 14.34.48 2015-05-13 15.08.33

Kārļa Skalbes muzejā “Saulrieti” par godu latviešu valodai tika sarīkots konkurss, kura gaitā tā dalībnieki ar videodarbu palīdzību izzināja, kā šodien runā piebaldzēni, iedziļinājās Piebalgas izloksnes specifikā, kā arī dziedāšanas tradīcijās un to manierē. Par spilgtākajiem tika atzīti Jaunpiebalgas vidusskolas skolnieču Kristiānas Pogules, Sindijas Ozolas un Artas Glāzeres videodarbi.
Ieskats Kristiānas Pogules un Sindijas Ozolas videodarbā “Tā dzied Kēķos”:

DSC_0305

Savukārt ar Valsts valodas dienas notikumiem Rīgā var iepazīties šeit.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *