Piesakies konferencei

Rakstniecības un mūzikas muzejs aicina piedalīties zinātniskā konferencē “Akti. Fakti. Artefakti” 2023. gada 23. un 24. novembrī.

Rakstniecības un mūzikas muzeja ikgadējā konference aktualizē muzeja krājuma pētniecisko potenciālu ne tikai RMM, bet arī citos Latvijas muzejos un atmiņu institūcijās.

Muzeogrāfijas eksperte, muzeogrāfijas aģentūras Métapraxis direktore Mjuriela Meijere-Čemenska raksta: “Priekšmets pats par sevi ir mēms, neskaidrs un daudznozīmīgs, tikai atstātās pēdas ietver norādes. Pēdām nepieciešams skaidrojums, lai tās iegūtu piederību un iekļautos vidē, kurā tās iespējams ieraudzīt, sadzirdēt un savienot. Muzeju krājumos materiālās pēdas konkretizē vēsturiski, zinātniski un argumentēti fakti. Pēdas pašas par sevi neiemieso laiku. Tikai tad, ja no tām izdodas rekonstruēt notikumu, iegūstam saikni ar laiku un pagātni.”

Konferencei aicināti pieteikties literatūras un mūzikas pētnieki, muzeologi, humanitāro, sociālo, kā arī dažādu atmiņu institūciju pārstāvji u. c.  Aizsākam jaunu konferenču un pētījumu sēriju “Akti. Fakti. Artefakti”, kuras virsmēķis ir muzeju un citu atmiņu institūciju krājumu, priekšmetu un to stāstu daudzveidīga izpēte. Šogad uzmanība tiks pievērsta mazāk apzināto kolekciju un priekšmetu, kā arī aktuālā digitālā krājuma potenciāla atklāšanai sazobē ar jaunākajām muzeoloģijas teorijām un praksēm. Proti, tā ir iespēja stāstīt par neparasto, piemirsto, neapzināto vai vēl tikai topošo muzeju krājumu daļu mūsdienu paradigmu ietvarā. Šeit iekļaujas a) elektroniskās uzskaites sistēmās neiekļuvušo, “aizmigušo/piemirsto”, kā arī noklusēto kolekciju un priekšmetu “atmodināšanas” prakses, jeb pārdefinēšana jauno sociālo un kultūras kontekstu, mūsdienīgu pētniecības metožu gaismā; b) “svešķermeņu” jeb muzeja profilam neatbilstošu kolekciju un priekšmetu apropriācija kā iespēja veidot kritisku dialogu starp dažādām atmiņas institūcijām un to īstenotiem naratīviem; c) restauratoru, kā arī citu zinātņu jomu pārstāvju (vēsture, mākslas vēsture, antropoloģija, dabas vēsture, medicīna u. c.) loma priekšmeta stāsta atvēršanā; d) lokālo kolekciju un priekšmetu globālā konteksta perspektīvas; e) digitālā kolekcija – izaicinājums un iespējas; f) audiovizuālā kolekcija – cīņa par apmeklētāja acīm un ausīm; g) muzeja krājums mākslīgā intelekta nagos – sinerģija vai apokalipse?; h) mūsdienu muzeoloģijas teoriju skatījums uz muzeja krājumu, kolekcijām, priekšmetiem.

Šīs minētās un tām radniecīgās tēmas aicinām pieteikt mūsu konferencē.

Priekšlasījumam paredzētas 15, diskusijai 5 minūtes. Konference norisināsies klātienē, Pulka ielā 8, RMM kultūras telpā “Tintnīca”, kā arī tiks translēta muzeja mājaslapā (rmm.lv) un sociālo tīklu vietnēs Facebook un Youtube.

Konferencei piesakāmi individuāli ziņojumi. Pieteikumā jānorāda referenta vārds, priekšlasījuma tēma, satura izklāsts (līdz 1500 zīmēm), pārstāvētā darbavieta vai mācību iestāde un e-pasta adrese.

Priekšlasījumu valoda: latviešu. Pieteikumi iesniedzami līdz 2023. gada 10. septembrim elektroniski: https://ej.uz/Akti_Fakti_Artefakti

Paziņojumi par priekšlasījuma iekļaušanu konferences programmā tiks nosūtīti līdz 2023. gada 25. septembrim.