Eduards Veidenbaums – neiespējamais dzejnieks
Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā “Kalāči” no 15. maija līdz 15. oktobrim (Liepas pagasts, Priekuļu novads) būs apskatāma Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāde “Eduards Veidenbaums – neiespējamais dzejnieks”. Atklāšanas pasākums notiks 15. maijā, plkst.13.00.
“Savas dzīves laikā Veidenbaums un viņa dzeja dzīvoja ārpus “rāmjiem””, stāsta izstādes koncepcijas autors Marians Rižijs. “Arī viss, kas vēlāk noticis ar Veidenbauma piemiņu un viņa literāro mantojumu, šķiet, liecina, ka viņš nevēlas būt sastindzināts kādā memoriālā formā, ka viņa vērtīgākā daļa ir dzejas uguns, kas aizsniedz un apdedzina lasītāja dvēseli jebkurā laikmetā. Arī šodien.”
Kā ir iespējams, ka cilvēkam, kurš nodzīvoja nepilnus 25 gadus un paspēja realizēt vien niecīgu daļu no sava radošā potenciāla, bija lemts kļūt par latviešu modernās dzejas aizsācēju? Izstāde “Eduards Veidenbaums – neiespējamais dzejnieks” mēģina šķetināt Veidenbauma īsās, bet neparasti piesātinātās dzīves pavedienus. Izstādes kodols ir līdz mūsdienām saglabājušās nedaudzās priekšmetiskās liecības (priekšmeti, kas piederējuši Veidenbaumam, no memoriālā muzeja “Kalāči” un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumiem, dzejnieka studiju gadu pieraksti, dzejoļa rokraksts), ap kurām veidots metaforisks un informatīvs lauks, kas Latvijas un pasaules kontekstā ilustrē dzejnieka personību un viņa devumu.
Veidenbauma dziļi personiski izjustais, vispārcilvēcisko ideju un atziņu konflikts ļauj viņa dzejai būt mūsdienīgai arī šobrīd. Veidenbauma aktualitāte vislabāk ieraugāma krīzes un paradigmu maiņas laikmetos, kad jaunie pasaules uzskatu modeļi vēl nav izveidojušies.
Izstādes “Eduards Veidenbaums – neiespējamais dzejnieks” veidotāji ir koncepcijas autors Marians Rižijs, kuratores Elīna Drulle un Lelde Vaivode, scenogrāfs Mārtiņš Kalseris, videomāksliniece Ineta Sipunova, sadarbībā ar Eduarda Veidenbauma Memoriālo muzeju “Kalāči”.
Izstādi finansē Latvijas Kultūras ministrija, VKKF un Priekuļu novada dome.