Marika Džule par novembra “Mēneša priekšmeta” scenogrāfiju
RMM 2018.gadā ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma “Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā “Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84 k-2), sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Audio-vizuālās mediju mākslas scenogrāfijas nodaļas studentiem. Gada garumā tiek izstādīti 12 izcilām kultūras personībām veltīti priekšmeti ar muzeja speciālistu stāstījumu par to nozīmi vēstures un mūsdienu kontekstā.
Par RMM “Mēneša priekšmetu” novembrī izvēlēta Vidzemes artilērijas pulka orķestra kapelmeistara Jāņa Skujiņa kornete. Tās īpašnieks, kapelmeistars Jānis Skujiņš, dzimis Jaunjelgavas kurpnieka ģimenē. Lai mācītos mūziku, Skujiņš iestājas pulka orķestrī un paralēli studē Varšavas konservatorijā, absolvējot kara kapelmeistaru klasi. Tālāk jau darbs turpinās Interimteātrī Rīgā, Latviešu operā un Ķemeru simfoniskajā orķestrī. 5.Zemgales latviešu strēlnieku pulka strēlnieks Skujiņš piedalās Ziemassvētku kaujās, vēlāk diriģē orķestri arī Krievijā. Kad dzimtene ir brīva, kapelmeistars atgriežas Latvijā, lai 18 gadus stāvētu Vidzemes artilērijas pulka orķestra priekšā, kopā koncertētu, spēlētu solo un būtu par vienu no vadošajiem Latvijas armijas kapelmeistariem, saņemot arī pelnītos ordeņus. Tālāk laikmeta pārmijas svaida kapelmeistaru Skujiņu pa dažāda virziena dzīves sliedēm – Sarkanā armija, leģions, Sibīrija…
Novembra “Mēneša priekšmeta” scenogrāfiju veidojusi LMA maģistru 2. kursa studente Marika Džule. Scenogrāfe ir ieguvusi bakalaura un maģistra grādus modes dizainā LMA, kā arī maģistra kursa ietvaros studējusi kostīmu mākslu Accademia di Belle Arti di Brera, Milānā, Itālijā. Otra maģistra studijas scenogrāfijas mākslā nav nejaušas, bet ļoti apzinātas. Līdzšinējā darba pieredze un panākumi lielākoties saistīti ar modes dizainu, vizuālā tēla radīšanu un darbu kostīmu departamentā kino filmu projektos, īsfilmās, reklāmās un mūzikas klipos , kā arī stilista darbs dažādās fotosesijās.
Veidojot šo uzstādījumu, scenogrāfe daudz domājusi par cilvēka un pūšamā instrumenta savstarpējo mijiedarbību. Par cēloņiem, nodomiem un darbībām, kā rezultātā rodas viens no svarīgākajiem mākslas izteiksmes veidiem – mūzika.
“Uzstādījumu veidoju balstoties uz trīs komponentu mijiedarbību- spogulis, priekšmets un cilvēks. Lai ikviens, kurš aplūko Jāņa Skujiņa korneti, spētu apskatīt mūzikas instrumentu kā atsevišķu, ievērības cienīgu vēsturisku eksponātu, harmoniski nonākot līdz cilvēka –sevis ieraudzīšanai aiz tā”, stāsta M. Džule.