Top Dziesmu svētku tradīcijai veltītā pastāvīgā ekspozīcija
Rakstniecības un mūzikas muzejs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, Dziesmu svētku biedrību un Pasaules Brīvo latviešu apvienību aicina ikvienu interesentu piedalīties akcijā “Mani Dziesmu un deju svētki”, kuras laikā tiks vākti personiski stāsti – topošās Dziesmu svētku ekspozīcijas sastāvdaļa. Visi interesenti aicināti iesūtīt stāstus dažādos formātos – video, e-pastos un vēstulēs.
Ekspozīcijas veidotāji aicina ikvienu, kam sirdij tuva dziesmusvētku tradīcija, kurš ir bijis vai šobrīd ir aktīvs amatiermākslas kolektīvu dalībnieks, palīdzējis svētkiem tapt, bijis brīvprātīgais, šoferis, fotogrāfs, klausītājs, līdzjutējs, vainagu pinējs, pavārs, operatīvo dienestu darbinieks, skatītājs, atbalstītājs, mecenāts, dalīties ar saviem stāstiem, piedzīvojumiem un pieredzējumiem, spilgtākajām atmiņām gan par svētku norisēm, gan par svētku sadzīvi.
Savus stāstus ir iespējams ērti iesūtīt video formātā (pamācība – šeit), kā arī rakstīt e-pastus (manisvetki@rmm.lv) un vēstules – Rakstniecības un mūzikas muzejam, akcijai “Mani svētki”, Pulka iela 8, Rīga LV-1007.
“Katrs, kurš kaut reizi dzīvē ir pieredzējis Dziesmu svētkus, noteikti var dalīties ar savu, personisko stāstu – oriģinālu, krāšņu, emocionāli, smieklīgu, asprātīgu, traģikomisku, aizkustinošu un dažbrīd teju neticamu. Strādājot pie ekspozīcijas aprisēm un satura kodola, radošā komanda kā prioritāru iezīmēja šī mantojuma apzināšanu un iekļaušanu ekspozīcijā. Plānojam, ka stāsti iekļausies gan audiovizuālos risinājumos, gan arī tiks ievietoti īpašajās, visiem pieejamās digitālajās un fiziskajās krātuvēs. Akcija ir sākusies un nu – Dziesmu svētku stāstu maiss ir vaļā!”, aicina RMM direktore Iveta Ruskule.
Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki ir pasaulē atzīts izcils un ilglaicīgs kultūras notikums Latvijā, būtiska latviskās identitātes daļa, 2008. gadā tos iekļāva UNESCO Reprezentatīvajā cilvēces nemateriāla kultūras mantojuma sarakstā kā Baltijas dziesmu un deju svētkus. 2023. gadā tradīcijai apritēs 150 gadi, un viens no būtiskākajiem notikumiem ceļā uz to ir Rakstniecības un mūzikas muzejā topošā pastāvīgā Dziesmu svētku ekspozīcija Mežaparka Lielās estrādes telpās. Ekspozīcija top sadarbībā ar Kultūras ministriju un Rīgas domi.
Paredzēts, ka ekspozīcija iekārtosies divos stāvos, tās pamatā būs četri stūrakmeņi – multimediāla instalācija “Lielākais koris pasaulē”, vizuāla un skaniska svētku norišu laika līnija, meditācijas vietas kormūzikas klausīšanās krēslos un aktivitāšu telpa, kura tiks atvēlēta tam, lai varētu satikties visi Dziesmu svētku tradīcijā iesaistītie – gan dalībnieki, gan arī to veidotāji, kā arī būs iespēja rīkot seminārus, maināmās izstādes, gan arī veikt muzejpedagoģiskās nodarbības. Visiem interesentiem būs pieejami arī ar Dziesmu svētku izpēti saistītie materiāli, piemēram, visi pieejamie svētku repertuāru krājumi, dalībnieku datu bāze, kā arī plašas sabiedrības iesūtītie pieredzes stāsti. Ekspozīcijā tiks apskatītas visas tradīcijas attīstībai būtiskās nozares – kora, dejas, pūtēju orķestru, simfonisko orķestru, kokļu mūzikas, tautas tērpu, folkloras ansambļu, tautas daiļamata. Izstāde būs pirmā Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltītā pastāvīgā ekspozīcija. Tās veidotāju lokā ir arhitekts Austris Mailītis, satura kuratore Iveta Ruskule, muzikālā satura kurators Juris Vaivods, režisore Kristīne Želve, dramaturģe Rasa Bugavičūte-Pēce, RMM mākslas eksperti Ieva Ezeriete un Dzintars Gilba, RMM Krājuma dokumentēšanas nodaļas vadītāja Solvita Puķīte, RMM Krājuma dokumentēšanas nodaļas speciāliste Rūta Līcīte, RMM Izglītības un satura nodaļas vadītāja Liega Piešiņa un ekspozīcijas darba grupas vadītāja Indra Vilipsone.
Plašāka informācija:
Inga Vasiļjeva
Ekspozīcijas sabiedrisko attiecību konsultante
29276111, inga.vinga@gmail.com