“Par himnu laikā, kad valsts nodibinās, ir skaidrs, ka tā būs “Dievs, svētī Latviju!”, un nav lielu diskusiju, vai tā būtu vēl kāda dziesma, vai kāda cita. Ir “Dievs, svētī Latviju!”, un lieku jautājumu nav.”

RMM video stāstā RMM mākslas eksperts Dzintars Gilba stāsta par divām nozīmīgām kultūras liecībām, kas glabājas RMM krājumā un ir apskatāmas izstādē “Himnai 100”.

Pirmā no tām – Latvijas valsts desmit gadu jubilejai veltīts un 1928. gadā izdots reprezentatīvs nošu un teksta izdevums latviešu, vācu un angļu valodā “Latvijas nacionālā himna. “Dievs, svētī Latviju!”, ko rotā pirmo Latvijas prezidentu, Jāņa Čakstes un Gustava Zemgala, foto attēli un arīdzan divi karogi, Latvijas valsts karogs un Latvijas valsts prezidenta standarts.

Otrā – Matīsam Kaudzītem piederējusī Pirmo vispārīgo latviešu dziedāšanas svētku dalībnieku nozīmīte, kad “Baumaņu Kārļa “Dievs, svētī Latviju!” piedzīvo savu pirmatskaņojumu 1873. gadā.

“Kā Matīss Kaudzīte atceras, ap plkst. 9.00, Rīgā ir saradušies dziedātāji, plūduši straumēm uz Rīgas Latviešu biedrības namu, tur saņēmuši savas nozīmītes, instrukcijas, kāda būs svētku kārtība, atstājuši Lielajā zālē savus kora karogus un devušies tālāk uz dzīvokļiem, kuros būs viņu mitināšanās”, stāsta Dzintars Gilba.

Vairāk par izstādi “Himnai 100” un tās saturu: http://rmm.lv/2020/11/izstade-himnai-100/