Evija Ābele par jūlija “Mēneša priekšmeta” scenogrāfiju

Topošā scenogrāfe Evija Ābele, iekārtojot jūlija “Mēneša priekšmeta” ekspozīciju “Birojnīcā”. Šoreiz par RMM “Mēneša priekšmetu” izvēlēts izcilajam diriģentam Haraldam Mednim piešķirtā balva – Teodora Reitera zižļa kopija.

Par jūlija “Mēneša priekšmetu” izvēlēts Dziesmu svētku virsdiriģentam Haraldam Mednim piešķirtā balva – Teodora Reitera zižļa kopija, kas simbolizē Dziesmu svētku spēku un spēju izmainīt dzīvi. “Mēneša priekšmeta” ekspozīcijai šomēnes scenogrāfiju veidojusi Latvijas Mākslas akadēmijas 3. kursa studente Evija Ābele, kura apguvusi tēlniecību Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Veidojot scenogrāfiju, Evija pielieto dažādas tēlniecības tehnikas, piemēram konstruēšanu, veidošanu un formas radīšanu, kas īpaši noder, izgatavojot maketus. Scenogrāfe līdz šim piedalījusies dažādos projektos un izrādēs (Māras Gaņģes “Vienkauja”, “Nevar apstāties” un Beatrises Zaķes “Kalpones”), maketu veidošanā sadarbojusies ar Raiņa un Aspazijas māju un šobrīd strādā par maketētāju Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Par “Mēneša priekšmeta” scenogrāfijas veidošanu Evija Ābele stāsta: “Pati esmu mācījusies mūzikas skolā un dziedājusi korī, tā ka mūzikas tēma man nav sveša. Man radās interese par šo diriģenta zizli un tā īpašnieku, kas spēj vadīt koristus kā ar “vadības pulti”. Ieinteresēja arī diriģenta dažādie žesti un komunikācija ar savu kori vai orķestri, tāpēc scenogrāfijas risinājumā ir stāsts par Medņa izteiksmīgo žestu Dziesmu svētku kora priekšā. Un zizlis sastindzis kustībā starp skatītāju un diriģentu.”

RMM, iezīmējot 2018. gadu pārmiju tēmā, ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma „Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā “Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84, k-1). Aktualizējot šo vērtību aizsākto stāstu mūsdienu kontekstā, katram “Mēneša priekšmetam” tiek veltīta ekspertu saruna, uz kuru aicināti visi interesenti “Birojnīcas” telpās. “Mēneša priekšmeta” ekspozīcija un sarunu cikls visa gada garumā aicinās sekot līdzi unikālu Latvijas rakstniecības un mūzikas vēstures liecību stāstiem mūsdienu kontekstā.

Publiskā pasākuma laikā tiks veiktas foto un video fiksācijas. Fotografētais un filmētais materiāls var tikt publicēts muzeja mājaslapā un sociālajos tīklos. Ja jums ir iebildumi pret to, ka jūs šī pasākuma ietvaros tiekat fotografēts vai filmēts, lūdzam informējiet par to pasākuma fotogrāfu vai video operatoru. Tāpat lūdzam obligāti nosūtīt atbilstošu  rakstisku paziņojumu uz e-pasta adresi komunikacija@rmm.lv norādot, ka nevēlaties, lai materiāls, kurā jūs esat atpazīstams, tiktu publicēts.