Izstāde “Valsts pirmā flīģeļa stāsts”

No 19. oktobra līdz 10. decembrim Latgales vēstniecībā GORS notiks Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) izstāde “Valsts pirmā flīģeļa stāsts”. Tā Latvijas simtgades svētku laikā atklās stāstu par unikālu, latviešu oriģinālmūzikas attīstībā nozīmīgu instrumentu – Baumaņu Kārļa flīģeli, pie kura savulaik komponēta mūsu valsts himna, kā arī izsekos dziesmas “Dievs, svētī Latviju!” vēstures lappusēm. Izstādes atklāšana gaidāma 18. oktobrī pulksten 13.00.

Izstāde “Valsts pirmā flīģeļa stāsts” vēsta par flīģeļa neparasto ceļojumu, kas aizsākās 19. gadsimta 50. gados Pēterburgā, kur instruments nonāca Baumaņu Kārļa īpašumā, pēc tam veda uz Limbažiem, komponistam atgriežoties dzimtajā zemē, bet vēlāk pēc ūtrupes, vairākām pārvākšanās reizēm, kā arī Latvijas neatkarības atjaunošanas flīģelis savu spozmi un nozīmību atguva Rakstniecības un mūzikas muzejā. Sākotnēji neviens pat nenojauta, ka kārtējā tipveida ražojuma stīgas tiks uzskaņotas Latvijas valsts himnas radīšanas brīnumam un kļūs par līdzdalībnieku radīšanas mistērijai, ieskandinot katram latvietim tik svarīgos trīs vārdus – Dievs, svētī Latviju! Izstāde Rēzeknē turpina instrumenta ceļu, iezīmējot jaunu tā pieturvietu Latgalē. Izzinot flīģeļa vēsturi, izstādē uzmanība pievērsta arī tā uzbūves īpatnībām un atšķirībām no mūsdienu klavierēm, turklāt ar tā skanējumu būs iespēja iepazīties izcilās pianistes Vilmas Cīrules izpildījumā. Flīģeļa ceļu uz “GORU” nodrošina sūtījumu piegādes uzņēmums “DPD Latvija”.

“Vai jūtat, kā šis ārēji necilais, 19. gadsimta vidū Pēterburgas klavieru fabrikā būvētais kabineta flīģelis kļūst par daļu jūsu pukstošās sirds? Tikai pirms 150 gadiem tam pieskārās Baumaņu Kārļa jaunās rokas, lai radītu tautai lūgšanu, kuru savā pastāvēšanas vēsturē divreiz esam iecēluši valsts himnas godā. Šo pieskārienu spēkā dzimusi, dzīvojusi, izdzīvojusi un atdzimusi Latvijas valsts. Flīģeļa taustiņos pulsē atmiņas. Turpinājumu rakstiet savā sirdī!” Latvijas pirmā flīģeļa stāstu iezīmē Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore stāsta Iveta Ruskule.  “Izstāde ir nenovērtējums notikums un iespēja izzināt viena no mūsu valsts simboliem – himnas – tapšanas vēsturi ne tikai caur īpašu klātbūtnes sajūtu, bet arī caur līdzdarbošanos. Esmu pārliecināta, ka tas noteikti raisīs lielu interesi arī bērnu un jauniešu vidū. Visai zīmīgi, ka izstāde skatāma mūsu valsts simtgades gadā, laikā, kad svinam valsts dzimšanu un pilsētā, kur vēl pirms Latvijas Republikas dibināšanas 1917. gadā Latgales kongresā tik pieņemts vēsturisks lēmums par vienotu Latviju,” uzskata Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa.

“Mums ir patiess prieks sadarboties ar Rakstniecības un mūzikas muzeju un Latgales vēstniecību GORS šajā unikālajā projektā. Esam uzņēmums ar 20 gadu pieredzi sūtījumu pārvadājumos, un šo gadu laikā esam veduši daudzus nozīmīgus sūtījumus, taču šī ir pavisam īpaša piegāde gan visai mūsu komandai, gan projekta dalībniekiem, gan Latvijas iedzīvotājiem. Esam pagodināti, ka varam izmantot savas zināšanas un pieredzi, lai pārvestu instrumentu, ar kura palīdzību radīts viens no Latvijas galvenajiem simboliem – valsts himna. Pateicamies par šī svarīgā uzdevuma uzticēšanu mums!” komentē “DPD Latvija” valdes priekšsēdētājs Jānis Grants.

Nozīmīga nodaļa “Valsts pirmā flīģeļa stāstā” ir dziesmas “Dievs, svētī Latviju!” tapšanai un pārtapšanai par himnu, kā arī himnas daudzveidīgajiem ieskaņojumi RMM krājumā. Savukārt komponista Jēkaba Nīmaņa izstrādātā aplikācija-spēle aicinās izstādes apmeklētājus personiski piedzīvot valsts himnu, izmēģinot savas prasmes himnas nodziedāšanā četrās valodās – latviešu, krievu, angļu un latgaliešu. Aplikācija mērīs dziesmas izpildītāja degsmi un novērtēs dziedājumu.

Izstādes “Valsts pirmā flīģeļa stāsts” veidotāju darba grupa: Iveta Ruskule, Gundega Graudiņa, Liega Piešiņa, Ludmila Roziņa, Lolita Ozoliņa, Laura Brokāne, Roberts Skrajāns. Izstādes māksliniece: Sandra Ozoliņa. Aplikācijas autors: Jēkabs Nīmanis.

Izstādes atbalstītāji: Valsts pirmā flīģeļa pārvadātājs, sūtījumu piegādes uzņēmums “DPD Latvija” un valsts pirmā flīģeļa pārvadātājs, apdrošināšanas kompānija “BALTA”.

Informācija par apskates iespējām Latgales vēstniecības GORS mājaslapā.