“Mēneša priekšmets” ekspozīcijas sarunu cikls

RMM pētnieces Kristas Annas Belševicas un sociālantropologa Klāva Sedlenieka saruna „Vai ir iespējams latvietis bez “latvieša”? Svešatnes latviešu nacionālās identitātes meklējumi” 2018. gada februārī.

Sarunas vadītāja, RMM izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Anita Smeltere, aprīļa “Mēneša priekšmeta” stāsta autore Ilona Miezīte, rakstniece Ieva Melgalve, aktrise Ausma Ziedone-Kantāne un literatūrzinātnieks Raimonds Briedis.

RMM, iezīmējot 2018. gadu pārmiju tēmā, ik mēnesi piedāvā iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja krājuma „Mēneša priekšmeta” ekspozīcijā „Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84, k-1). Aktualizējot šo vērtību aizsākto stāstu mūsdienu kontekstā, katram „Mēneša priekšmetam” būs veltīta ekspertu saruna, uz kuru aicināti visi interesenti „Birojnīcas” telpās. „Mēneša priekšmeta” ekspozīcija un sarunu cikls visa gada garumā aicinās sekot līdzi unikālu Latvijas rakstniecības un mūzikas vēstures liecību stāstiem mūsdienu kontekstā. Piemēram, Gunāra Priedes saņemtā sūtījuma kaste vedināja aizdomāties par sadzīvisku ikdienas lietu simbolisko nozīmi, savukārt zeltmates Marijas Stalbovas (Viktora Eglīša sievas) bize būs izejas punkts sarunai par sievietes lomu sabiedrībā.

Turpinot “Mēneša priekšmeta” sarunu ciklu “Birojnīcā”, Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) trešdien, 23. maijā, pulksten 18.00, aicina uz maija “Mēneša priekšmetam” – Marijas Stalbovas-Eglītes bizei – veltītu sarunu “Vai zeltmataina bize var mainīt tradicionālos priekšstatus par sievietes vietu un lomu sabiedrībā?”.  Sarunā piedalīsies mākslas zinātnieks Jānis Borgs, RMM mākslas eksperte, maija “Mēneša priekšmeta” stāsta autore Ieva Āva, par muzikālo noskaņu rūpēsies saksofonists Eduards Lācis.

Sarunas dalībnieki šķetinās literātu un mūziķu mūzas Marijas Stalbovas-Eglītes attiecības ar vīru rakstnieku Viktoru Eglīti – konstruēto “brīvo attiecību” modeli, kas savā ziņā piedzīvoja fiasko, īstenojot to dzīvē. Jautājumi skars “zeltmates bizes” nozīmi kultūrā – skaistuma kultu, sīkpilsoniskumu un tā noliegumu, stereotipus un hepeningus. Tā kā Marija Stalbova bijusi arī Emīla Dārziņa mūza, pasākumā dzirdēsim komponista melodijas saksofona skanējumā.

Visi „Mēneša priekšmeta” video stāsti būs pieejami arī RMM mājaslapā.

“Birojnīcas” darba laiks.

Pasākumu laikā fotografētais un filmēts materiāls tiks publicēts RMM mājaslapā.