Zibakcija #Ziedonim90

Rakstniecības un mūzikas muzejs (turpmāk – RMM) sadarbībā ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu, AS “Pasažieru vilciens” un Tukuma novada pašvaldību 3. maijā no plkst. 15.05 līdz plkst. 16.00 vilcienā “Tukums–Rīga” rīko zibakciju #Ziedonim90.
Iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa dzejoļa “Pats sev 90 gadu jubilejā vilcienā Ķemeri–Saulkrasti”, dzejnieka dzimšanas dienā 3. maijā simboliskā laikā – trijos un piecās minūtēs pasākuma organizatori aicina dzejnieka daiļrades cienītājus lasīt Imanta Ziedoņa darbus jebkurā vietā Latvijā vai pievienoties akcijas rīkotājiem un latviešu dzejniekiem vilcienā “Tukums-Rīga”.
“Imanta Ziedoņa dzīve un daiļrade ir cieši saausta ar visu latvisko. Viņa atstātie nospiedumi plešas no Zilupes līdz Ventspilij, no Valkas līdz Liepājai, tāpēc ar šo akciju mudinām dzejnieka jubileju svinēt visiem un visur Latvijā”, stāsta RMM projektu vadītāja Katrīna Kūkoja.
Akcijas dalībnieki var dalīties ar video un attēliem, lietojot tēmturi #Ziedonim90. Aicinām sekot RMM un sadarbības partneru sociālo tīklu kontiem visas dienas garumā.
“Laikā, kad visa pumpurainā daba aicina rosīties, aicinām 3. maijā pievienoties zibakcijas stundā un noskandēt Ziedoņa dzejoli par prieku sev un ļautiņiem par prieku. Arī pārējās Ziedoņa jubilejas iniciatīvas atvērtas ikvienam, kurš vēlas svinēt Ziedoni: virtuālā izstāde būs pieejama no jebkuras pasaules malas, savukārt pop-up izstādi un diskusiju par apsveikumu un dāvanu tradīcijām varēs piedzīvot 10. maijā RMM”, atklāj LULFMI direktore Eva Eglāja-Kristsone.

Savukārt 10. maijā plkst. 18.00 RMM kultūrtelpā “Tintnīca” notiks diskusija un virtuālās izstādes atvēršana “Runā (p)ar Ziedoni”. Diskusijā piedalīsies literatūrzinātnieki Ausma Cimdiņa, Andra Konste un Jānis Oga, vēsturnieks Kaspars Zellis, RMM mākslas eksperte Zanda Šumska, Ziedoņa muzeja vadītāja Rūta Šmite. Sarunu vadīs literatūrzinātniece, LU LFMI direktore Eva Eglāja-Kristsone. Pasākuma laikā pop-up izstādē varēs aplūkot dažādus apsveikumus un dāvanas, kuras dzejnieks saņēmis svētkos no saviem laikabiedriem, tuviniekiem un talanta cienītājiem.

Foto: Agnese Tauriņa, www.photo4art.lv

PATS SEV 90 GADU JUBILEJĀ
VILCIENĀ ĶEMERI—SAULKRASTI

Es šai vilcienā braucu pa zaķi.
Pirmīt kontroliere gāja
Un jau daudzus no vecajiem zēniem
Izsēdināja.

Kontroliere bez izkapts
Dzīves elektrovilciena īdoša,
Ar zilu lenti uz rokas
Un standziņām, mazām un spīdošām.

Pat ne štata kontroliere,
Bet, kā mēdz būt tagad, — sabiedriska.
Izknieba robiņu biļetē:
— Tālāk neder. Izkāpt —

Vienkārši pateica:
— Tālāk neder. Kāp laukā! —
Citus izsvieda Babītē,
Citus — Zasulaukā.

Bet vēl Bulduros sitām kārtis
Un vienā bariņā sēdējām…
Baigi ir aiziet pirmajam,
Baigi ir palikt pēdējam.

Nupat izskrējām cauri Rīgai,
Cauri puteņiem, sarmai un salnām.
Bet biļete man bija
Tikai līdz Torņakalnam…

Pēc dažām minūtēm
Vilciens būs Vecmīlgrāvī.
Cilvēki, krāpiet nāvi,
Apzodziet nāvi!

Un, ja kāds jums teiks — tas nav godīgi,
Neklausiet tiem!

Katrs grib braukt līdz galam —
Līdz saviem Saulkrastiem.

Un tālāk?
Tālāk vilcieni neiet.
Raudiet vai smejiet,
Tālāk neiet.