Pianolas koncerts izstādē “SAN”
Latvijas Nacionālais rakstniecības un mūzikas muzeja (turpmāk – LNRMM) skaņu ierakstu izstāde “SAN” 27. septembrī piedzīvo savu noslēgumu, tāpēc aicinām uz pēdējo kuratora ekskursiju izstādē un pianolas koncertu muzeja izstāžu zālē, Pulka ielā 8, plkst. 18.30.
Ar skaņu ierakstu izstādi “SAN” LNRMM aizsāka savu simtgades izstāžu programmu, kuras mērķis ir atklāt muzeja krājuma daudzveidīgo dabu, šoreiz pievēršoties skaņu ierakstu kolekcijai, kurā kopumā ir vairāk nekā 8000 vienību un dažādu skaņu ierakstīšanas tehnoloģiju, kas muzejā plaši pārstāvētas, – no pianolām un muzikālajām lādītēm līdz MP3 atskaņotājiem.
“Kolekcija aptver vairāk nekā gadsimtu ilgu stāstu par zinātnes un mākslas kopdarbu, kas ļāvis fiziskā formātā notvert tik netveramu parādību kā skaņu. Izstādes pēdējā norises dienā vēlreiz pakavēsimies skaņu ierakstu tehnoloģiju vēsturē un baudīsim Latvijā vēl nebijušu – pianolas koncertu, kurā tiks atskaņoti īpaši atlasīti ruļļi no LNRMM krājuma,” – atklāj izstādes kuratore Katrīna Kūkoja.
Mūzikas instruments pianola nāk no laika, kad mūzikas klausīšanās norisinājās tikai “dzīvajā” izpildījumā, un reiz sacīto vairs nebija iespējams atkārtot. Tas bija arī industriālās revolūcijas laiks, kad tika meklēti veidi, kā, izmantojot mehānismus, jebkuru cilvēka darbības sfēru padarīt efektīvāku un ātrāku. Tas bija dzelzceļa, telegrāfa, elektrības, šujmašīnas, rakstāmmašīnas, fotoaparāta un daudzu citu revolucionāru izgudrojumu laiks. Tās bija mehānismu virknes, kas iekustināja neskaitāmus citus mehānismus. Drīz vien radās jautājums: kāpēc gan klavieres arī nevarētu būt mehāniskas?
1880. gadā gadā tiek izgudrota pirmā pianola, citviet saukta arī par mehāniskajām klavierēm vai fonolu. Tās ir klavieres, kas spēlē pašas. Vairs nebija nepieciešams labi mācīts pianists, lai baudītu savus mīļākos skaņdarbus, pavadītu dziedāšanu vai dejošanu. Pianolas sevišķi populāras kļuva dažādās sabiedriskās iestādēs – krogos, kafejnīcās, restorānos. Savā privātīpašumā tās varēja atļauties vien pilsētas elite.
Skaņu ierakstu izstāde “SAN” apskatāma līdz 27. septembrim, ieeja izstādē ir bezmaksas.
Kuratore un projekta vadītāja Katrīna Kūkoja, mākslinieks Aigars Ozoliņš, skaņu ainavas komponists Jēkabs Nīmanis, instalācijas “Trīsskanis” autors Maksims Šenteļevs.
Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.