Helēnas Heinrihsones personālizstāde “Klejotāji”

No 11. oktobra līdz 9. novembrim sadarbībā ar Latvijas Nacionālo rakstniecības un mūzikas muzeju (LNRMM) norisināsies ievērojamās latviešu mākslinieces Helēnas Heinrihsones personālizstāde “Klejotāji”, kurā aktualizēts iekšējais konflikts starp cilvēka jūtām un prātu. Ar izstādes starpniecību apmeklētājiem pirmo reizi būs iespēja apmeklēt LNRMM telpas Mārstaļu ielā 6, kur 2025. gadā tiks atklāta muzeja ekspozīcija “Prokrastinācija & Radīšana”. 

Figuratīvās kompozīcijās Heinrihsone atklāj saskarsmes nozīmi attiecību veidošanā. Laikā, kad spēja komunicēt un sarunāties izgaismojas kā viena no eksistences pamatvērtībām, objektīvā realitāte pierāda šīs prasmes izzudumu sabiedrībā. Individuālisms nereti pārvēršas egoismā un nepamatotā, saspīlētā konkurencē. Spriedze rada pārpratumus attiecībās, sasteigtas kustības un saasinātas emocijas. Izstādē kopumā būs aplūkojami 15 jauni lielformāta darbi, kuru protagonisti ir primāti, viņu silueti un portreti, kā arī Heinrihsones identitātes simbols – rozes. Kustība un mīmika šajos darbos it kā nepārprotami norāda uz tēlu fizisko piederību, vienlaikus abstraktais gleznojums pieļauj uztveres un nozīmju interpretāciju. Izstādes “Klejotāji” tēma saistīta ar jautājumiem par laiku kā telpas un gara dimensiju, par sākumu un beigām.

Auguste Petre, izstādes kuratore: “Četru īstenošanas gadu laikā izstāde ieņēmusi migrējošu statusu, ilgi meklējot savu īsto telpu un visbeidzot nonākot Latvijas Nacionālā rakstniecības un mūzikas muzeja jaunajā ēkā, kur deviņdesmitajos gados atradās leģendārā galerija un kafejnīca M6 un iekšpagalma sienas rotā četri Helēnas veidoti rožu gleznojumi. Pati Helēna šo notikumu nodēvējusi par atgriešanos mājās.” Apmeklētājiem šī būs unikāla iespēja apmeklēt renovētās LNRMM telpas, pirms 2025. gadā tajās tiek atklāta pastāvīgā ekspozīcija “Prokrastinācija & Radīšana”.

Izstādes “Klejotāji” ekspozīcijā iekļauta režisores Ligitas Vidulejas 1980. gada avangarda filma “Disko ēnā”, ar Raimonda Paula mūziku un Jāņa Petera dzeju. Filmas mākslinieki ir Helēna un Ivars Heinrihsoni. Filma tiek izrādīta, pateicoties izstādes tehnoloģiju partnerim Samsung un jaunajam AI 8K TV. Īpašu filmas skatīšanās pieredzi nodrošinās TV mākslīgā intelekta attēla un skaņas uzlabošanas tehnoloģija, kas optimizē satura kvalitāti un izšķirtspēju, piesātina krāsas un izceļ detaļas. Savukārt Dolby Atmos veido dinamisku un ieskaujošu kinematogrāfisku skaņu, kas ļaus izbaudīt R. Paula hrestomātisko filmas skaņas celiņu.

LNRMM direktore Iveta Ruskule: “Helēnas Heinrihsones izstādes ienākšana muzeja vēl neapdzīvotajās telpās ir liktenīga ēkas un mākslinieces atkalsatikšanās. “Klejotāji” spoguļo laika radītās transformācijas telpā un mūsos. Līdz ar Helēnas Heinrihsones gleznu apskati šī ir unikāla iespēja apmeklēt muzeja renovēto ēku, pirms tajā tiek iekārtota latviešu literatūrai un mūzikai veltīta pastāvīgā ekspozīcija.”

“Signet Bank ir gandarīti atbalstīt Helēnas Heinrihsones izstādi “Klejotāji”, kas iemieso dziļi personisku un spēcīgu refleksiju par mūžīgo tēmu – iekšējo dialogu starp prātu un jūtām. Dzīves māksla bieži vien sakņojas spējā līdzsvarot racionālo un emocionālo, un Helēnas darbi to atklāj ar nevainojamu precizitāti. Šī izstāde, kas notiek renovētajā Rakstniecības un mūzikas muzejā, izcilajā baroka un klasicisma laikmeta ēkā, vienlaikus savieno laikmetīgo ar vēsturisko un piešķir multimediālu dimensiju ar 80. gadu avangarda filmas “Disko ēnā” akcentiem. Priecājamies, ka arī plašākai sabiedrībai būs iespēja šo mākslas pieredzi piedzīvot,” stāsta Ineta Done, Signet Bank vecākā viceprezidente.

Helēna Heinrihsone (1948) aktīvi darbojas kopš 20. gadsimta 70. gadiem un ir viena no ievērojamākajām latviešu māksliniecēm. Viņas darbos vienmēr dominējusi cilvēku attiecību tēma. Heinrihsone pati savu metodi nodēvējusi par “tīru krāsu priekšmetisku glezniecību” – tieši krāsas ir galvenās darba satura un idejas atklājējas. Savā radošajā darbībā Heinrihsone aizvien atsaucas uz vecmeistaru darbiem un vienlaikus turpina pārbaudīt pašai raksturīgo formu robežas, pārliecinoši apliecinot savu lomu laikmetīgās mākslas laukā.

Izstādi īsteno biedrība “1993&Co”, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo rakstniecības un mūzikas muzeju.

Kuratore: Auguste Petre
Vizuālā identitāte: Estere Betija Grāvere
Telpiskie risinājumi: Anna Heinrihsone
Producente: Kristiāna Bērza
Kuratores asistente: Anete Liepiņa

Latvijas Nacionālais rakstniecības un mūzikas muzejs:

Muzeja direktore: Iveta Ruskule
Ekspozīcijas “Prokrastinācija & Radīšana” vadītāja: Elīna Drulle
Komunikācijas un mārketinga nodaļas vadītāja: Ilona Matvejeva
Komunikācijas projektu vadītāja: Paula Peredistaja

Izstādes atbalstītāji:
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Signet bank, Novum Riga Charitable Foundation, Magnum NT, Clear Channel, JCDecaux, Kalve coffee, Radošo darbu galerija, Vilhelms.

Tehnoloģiju partneris: Samsung

Informatīvais atbalstītājs: Arterritory.com

 

Izstādes apmeklējums:

Iepriekš reģistrējot apmeklējuma laiku šeit.

Otrdienās – ceturtdienās: 12:00, 15:00, 18:00.
Piektdienās – sestdienās: 13:00, 15:00, 17:00, 19:00.
Svētdienās – pirmdienās: slēgts.

Izstādes un telpu apmeklējums bez maksas.