Aleksandra Antoņenko apbalvojums

Rakstniecības un mūzikas muzeja oktobra mēneša priekšmets ir pasaulslavenā operdziedātāja Aleksandra Antoņenko apbalvojums “Grand Prix de la Culture 2014”, kas māksliniekam pasniegts 2014. gada 3. novembrī Vīnē par ieguldījumu Austrijas kultūrā.

“Es padomāju, ka tas nav mūsu nacionālais apbalvojums, ka man būs vieglāk šķirties no šīs balvas. Bet tā ir diezgan interesanta balva, tādu balvu nav daudz pasaulē,” par savu dāvinājumu muzejam stāsta tenors.

Aleksandrs Antoņenko ir saņēmis vairākus prestižus apbalvojumus. Augstāko Latvijas valsts apbalvojumu mūzikā – Lielo mūzikas balvu tenors ir saņēmis 2003. gadā, 2014. gadā saņemta Latvijas Kultūras ministrijas Izcilības balva par izciliem starptautiska mēroga sasniegumiem kultūrā.

“Lai cik tas dīvaini nebūtu, vislabākais novērtējums ir bijis nevis par manu māksliniecisko darbību, bet par pedagoģisko. /../ Es biju saņēmis Zviedrijas nacionālo Jusi Bjerlinga prēmiju, – tā ir nacionālā, un tā ir dota tikai zviedriem. Un es neesmu zviedrs. /../ Tā kā es esmu vienīgais nezviedrs, kuram ir nacionālā prēmija,” tā par 2013. gadā Stokholmā saņemto prestižo Jusi Bjerlinga balvu, par ko balsojuši Zviedrijas Karaliskās operas mākslinieki, stāsta Antoņenko.

Aleksandrs Antoņenko ir dzimis Rīgā, 1998. gadā absolvējis Jāzepa Mediņa Mūzikas koledžu, kur mācījies pūšaminstrumentu spēli un apguvis dziedāšanu pie Margaritas Gruzdevas. Studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Vokālajā nodaļā prof. Arvīda Lustes klasē.
1997. gadā sācis dziedāt Latvijas Nacionālās operas korī, jau 1998. gadā debitējis ar Oberto lomu G.F. Hendeļa operā Alčīna. LNO interpretējis lomas Dž. Verdi Aīdā, P. Čaikovska Pīķa dāmā un Jevgeņijā Oņeginā, D. Šostakoviča Mcenskas apriņķa lēdijā Makbetā, Dž. Pučīni Toskā un citās operās, piedalījies koncertos.
Kopš 2004. gada Antoņenko ir starptautiski atzītākais Latvijas tenors, kuru angažē lielākie pasaules operteātri Ņujorkā, Vīnē, Londonā, Romā, Milānā, Diseldorfā, Berlīnē, Frankfurtē, Minhenē, Grācā, Drēzdenē, Oslo, Stokholmā, Hamburgā, Barselonā, Parīzē, Ženēvā, Cīrihē un citur. 2008. gadā debitēja Zalcburgas festivālā titullomā Dž. Verdi operā Otello, piedalījies Zalcburgas Lieldienu un Savolinnas festivālos.