Negatīvs. Skats no Jēkaba laukuma puses uz Krievu teātra celtniecību (tagad Nacionālais teātris). 1900. 1902. gads. Foto: nezināms. RTMM p87156
Negatīvs. Kārlis Zāle – Zālītis. 1920. gadi. Foto: nezināms. RTMM p87211

Fotonegatīvu krājumā tiek glabātas vairāk nekā 53000 krājuma vienības, kas aptver visas muzeja krājuma nozares: rakstniecības, teātra, kino, mūzikas un mākslas vēsturi un ir saistītas ar visām kolekcijām. Krājumā glabājas ievērojamu kultūras darbinieku portreti, grupas, vēsturiski notikumi, sadzīves un vietu attēli, skati no teātra izrādēm, koncertiem, pasākumiem, piemiņas saglabāšana. Attēli ir fiksēti uz stikla platēm, melnbaltām un krāsainām filmām, kā arī diapozitīvos.

Krājumā ir pārstāvēti ievērojamu foto salonu un fotogrāfu darbi no 19.gadsimta beigām līdz mūsdienām, t.sk. Kārlis Hēbenspergers, Leonhards Viržikovskis, Emanuels Egerts, Mārtiņš Lapiņš, Jānis Rieksts, Vilis Rīdzenieks (KLIO), Aleksandrs Hļebnovs, Jānis Ozols, Voldemārs Avotiņš, Jānis Lerhs, Gunārs Janaitis, Leons Balodis u.c.

Vilis Rīdzenieks ir fotogrāfējis daudzus sava laika ievērojamus kultūras darbiniekus un notikumus, t.sk. Raiņa un Aspazijas atgriešanos Latvijā 1920.gadā. Fotogrāfs Jānis Ozols ir fiksējis Operas un baleta teātra dzīvi no 1945. līdz 1960. gadam, šajā kolekcijā tiek glabātas 1199 vienības ar 27362 filmu kadriem un negatīviem uz stikla platēm – skati no tā laika operu un baletu izrādēm, aktieru, scenogrāfu, komponistu, diriģentu portreti.

Arī pēc  2009. gada Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja reorganizācijas krājums  turpina glabāt arī Memoriālo muzeju apvienības un LKA E.Smiļģa Teātra muzeja krājumus. No LKA E.Smiļģa Teātra muzeja saņemti fotonegatīvi  ar dažādu teātru izrādēm, t.sk. fotogrāfa Jāņa Lerha uzņemtie kadri no Dailes teātra izrādēm laikā no 1947. – 1961. gadam.

Muzeja fotogrāfs Gunārs Krauze ir fotografējis daudzus sava laika notikumus, t.sk.  2003. gada Lielās mūzikas balvas pasniegšanu Operas un baleta teātrī. Fotonegatīvu krājumā glabājas arī ar trimdas kultūrvēsturi saistīti materiāli.  Nozīmīga ir  Vilmas Goldmanes diapozitīvu kolekcija – viņas fotografētie ārzemēs dzīvojošo latviešu mākslinieku mākslas darbu attēli, vairāk nekā 2500 muzeja vienības. Biezaišu Latviešu mūzikas krātuves kolekcijā glabājas diapozitīvi no trimdā notikušajiem Dziesmu svētkiem, kā arī daudzu citu notikumu attēli.

Fotonegatīvu un kinofilmu
krājuma glabātāja Anita Straume
Tālr.67356262
anita.straume@rmm.lv