Skatuves kostīms Elzai RADZIŅAI Žoržas Sandas lomā izrādē “Vasara Noānā”. LPSR Valsts Akadēmiskais Drāmas teātris. Rež. Mihails Kublinskis, kostīmu māksliniece Marga Spertāle. 1969. gads. RTMM 288695\1-4
Rekvizīts Tamārai Soboļevai Brālīša lomā izrādē “Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta”. Ļeņina komjaunatnes LPSR Valsts Jaunatnes teātris. Rež. Nikolajs Šeiko. 1968. gads. RTMM 408989.

Kastēs un mapēs rūpīgi iepakotas, plauktos stingrā sistēmā sakārtotas, te pētniekus gaida liecības par visgaistošāko no visām mākslām – teātri. Vairāk nekā 200 000 visdažādāko priekšmetu, kas vēsta par latviešu teātra un kino vēsturi un personībām: Latvijas aktieru, režisoru u.c. teātra darbinieku fotoattēli un attēli no izrādēm, lomu eksemplāri, skatuves kostīmi un rekvizīti no iestudējumiem, programmas, afišas, aktieru piemiņas lietas.

Teātra krājums sācis veidoties pagājušā gadsimta 20. gados, un pirmā latviešu teātra vēstures izstāde Rīgas pilī bijusi apskatāma jau 1924. gadā. Tas notika, pateicoties žurnālistam, politiķim, teātra darbiniekam un entuziastam Hermanim Kaupiņam, kura plašais personīgais arhīvs ar visdažādākajiem latviešu teātra materiāliem glabājas krājumā. Pateicoties viņam, krātuvē var iepazīties ar latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna, izcilo aktrišu Bertas Rūmniece, Daces Akmentiņas, mūsu pirmā skatuves pedagoga, aktiera un režisora Jēkaba Dubura un daudzu citu latviešu skatuves mākslas celmlaužu materiāliem. Gadu desmitu gaitā krājums papildinājies ar mūsu skatuves dižgaru Eduarda Smiļģa, Alfrēda Amtmaņa – Briedīša, Antas Klints, Nikolaja Mūrnieka, Pētera Pētersona, Elzas Radziņas un daudzu citu materiāliem. Līdzās teātra personību kolekcijām šeit glabājas arī teātru kolekcijas, sākot no Rīgas Latviešu teātra ar unikālu lomu un režiju eksemplāru kolekciju līdz mūsdienu teātriem. Te var atsaukt atmiņā tādus savu dzīvi beigušus leģendārus teātrus kā Strādnieku teātris, Jelgavas teātris, Jaunatnes teātris u.c.. Krātuve glabā arī nozīmīgu trimdas teātra materiālu krājumu.

Pateicoties Eduarda Smiļģa Teātra muzeja rosīgai darbībai, Teātra krātuve nepārtraukti papildinās ar jauniem materiāliem. Jaunatnes teātra aktieru Veras Singajevskas un Tālivalža Āboliņa, teātra kritiķes Maijas Augstkalnas, teātra vēsturnieces Tatjanas Vlasovas arhīvi – tā ir tikai neliela daļa no 2017. gada vairāk kā 5000 jaunieguvumiem.

Teātra un kino vēstures krājuma
vadošā krājuma glabātāja Andra Lazdāne
Tālr. 672356265
andra.lazdane@rmm.lv