Georga Pelēča sēņu grozs

“Tas nav tāds nejaušs priekšmets, bet grozs, ko es lietoju vairākus gadus un kas man ir ļoti dārgs un mīļš.”

Rakstniecības un mūzikas muzeja decembra mēneša priekšmets ir komponista Georga Pelēča sēņu grozs.

“Visu mūžu esmu gājis uz mežiem, lasījis sēnes, bet sēnes palika aizvien mazāk un mazāk, īpaši Salacgrīvā, kur es dzīvoju vasaras laikā. Pēdējos gados gandrīz nekā nebija, bet ļoti interesanti, ka manā sētā, lauku mājās, sāka augt vilnīši./../ Sapņoju, ka atkal pienāks laiks, kad es varēšu iet normāli uz siliem, uz priežu mežiem un lasīt visas bekas un baravikas,” atklāj komponists, kurš pats sevi dēvē par kaislīgu sēņotāju.

Georgs Pelēcis dzimis 1947. gada 18. jūnijā Rīgā. Beidzis Pētera Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijas Arama Hačaturjana kompozīcijas klasi (1970), vēlāk turpat mūzikas teorijas aspirantūru pie Vladimira Protopopova (1977). Kopš 1970.gada ir Latvijas Mūzikas akadēmijas mūzikas teorijas katedras pasniedzējs, 1990. gadā ievēlēts par profesoru. Viņa galvenās disciplīnas ir kontrapunkts un fūga.

Georga Pelēča darbs muzikoloģijas laukā ir ievērojams. 1981. gadā aizstāvēta mākslas zinātņu kandidāta (tagad mākslas doktora) disertācija J.Okegema mūzikas formveide un Nīderlandes polifoniskās skolas tradīcijas. Ar polifonijas speciālo sfēru gan Rietumeiropas (viduslaiki, renesanse, baroks), gan latviešu mūzikas vēstures jomā saistīti viņa vairāk nekā 30 zinātniskie darbi – raksti, uzstāšanās starptautiskās konferencēs Rīgā, Maskavā, Romā. Viņa otrs lielākais zinātniskais pētījums Palestrīnas polifonijas principi un vokālās daudzbalsības laikmeta tradīcijas (Dr. habil. art., 1990) guvis augstu novērtējumu pasaulē un atzīmēts ar medaļu Romas Starptautiskajā Palestrīnas centrā Itālijā 1993. gadā. Georgs Pelēcis ir pirmais Rīgas Senās mūzikas centra prezidents. Komponista radoši zinātniskie komandējumi ir bijuši Oksfordas (1995, Corpus Christi College) un Kembridžas (1997, Gonville and Caius College) universitātēs. Anglijā saņemti arī kompozīciju pasūtījumi, viņa simfoniskā mūzika Roalda Dāla pasakai Garā pupa (Jack and the Beanstalk) atskaņota Londonas Karaliskajā Alberta zālē.*

*opera.lv