Jēkaba Jančevska koka lidmašīna

Rakstniecības un mūzikas muzeja aprīļa mēneša priekšmets ir komponista un diriģenta Jēkaba Jančevska koka lidmašīna, kas komponistam uzdāvināta bērnībā.

“Es biju visu laiku runājis par to, ka es gribētu būt lidotājs, kad pieaugšu. /../ Un tad kaimiņiene (mēs dzīvojām tolaik Strēlnieku ielā, vienistabas dzīvoklītī), dzirdēdama manas vēlmes un plānus, domāja mani kaut kā iepriecināt. Un tad viņa man uzdāvināja, nemācēšu pateikt, vai uz dzimšanas dienu, vai citiem svētkiem, šo koka lidmašīnīti. Man tolaik varēja būt kādi pieci vai seši gadi,” atminas Jēkabs Jančevskis.

Komponists atceras, ka bērnībā gribējis būt zinātnieks un pētnieks, – viņa vārdiem sakot, mūzikas komponēšanu, darba procesu var pielīdzināt zinātnei un “arī pētniecība tur neapšaubāmi ir”.

“Kaut kā tas tomēr ir pavisam citā formā, bet man nācis līdzi dzīvē. Par lidošanu tas laikam vēl netiešāk sanāk, bet, drīzāk varbūt tā poētiski izsakoties, protams, tas ir tāds lidojums. /../ Mans lidojums sākas tad, kad es pieeju pie orķestra un izdzirdu savas pirmās taktis,” stāsta komponists.

Jēkabs Jančevskis (1992) ir latviešu komponists un diriģents. 2008. gadā sācis mācīties diriģēšanu Rīgas Doma kora skolā; skolu pabeidza 2012. gadā. Paralēli mācībām Rīgas Doma kora skolā apguvis kompozīciju pie Paula Dambja un Ērika Ešenvalda. 2012. gadā iestājies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, lai studētu kompozīciju pie profesores Selgas Mences. Maģistra grādu kompozīcijā ieguvis pie Jāņa Petraškeviča.

2019. gadā UNESCO Starptautiskajā jauno komponistu jaundarbu skatē “Rostrum” Argentīnā dalībnieku grupā līdz 30 gadiem Jančevskis ar kompozīciju “When” ieguvis galveno balvu.
2022. gada Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijā plūcis laurus nominācijā “Gada komponists”.