Muzeju nakts 2025
17. maijā Latvijā notiek starptautiskā akcija Muzeju nakts. Šī gada tēma ir “Mūsu vērtību stāsti”, tāpēc Latvijas Nacionālais rakstniecības un mūzikas muzejs aicina apmeklētājus izdzīvot vērtības, kas veido mūsu identitāti: sarunāšanos, sadzirdēšanu, pierakstīšanu un kopradīšanu. No dziesmas, kas vieno tūkstošus, līdz vēstulei, kas glabā vienu intīmu domu. No “Mērnieku laiku” ironijas līdz mūsu pašu pieredzēm. Mēs rakstām, dziedam un klausāmies – tā mēs saglabājam to, kas mēs esam.
Šogad abās muzeja lokācijās Muzeju krātuvē, Pulka ielā 8, un pastāvīgajā ekspozīcijā “Dziesmusvētku telpa”, Mežaparkā, Ostas prospektā 11, apmeklētājiem būs iespēja iepazīt mūsu vērtību stāstus ekskursijās, radošajās darbnīcās un dažādās kopīgās aktivitātēs.
LNRMM izstāžu zālē, Pulka ielā 8, šobrīd ir apskatāma izstāde “Mērnieku laiki. Nepabeigts scenārijs trešajai ekranizācijai”, tādēļ no plkst. 15.00 līdz plkst. 17.00 apmeklētājiem būs unikāla iespēja piedalīties “Mūsdienu Mērnieku laiku” provēs, kurās meklēsim šodienas Lienu, Kasparu, Pietuka Krustiņu, Švaukstu un citus romāna tēlus, kā arī plkst. 18.00 izstādē notiks tās kuratores Kristīnes Želves vadīta ekskursija. No plkst. 17.00 līdz plkst. 22.00 kultūrtelpā “Tintnīca” būs apskatāma muzeja krājumā atrodamo vēstuļu pop-up izstāde, ko plkst.19.00 ar savām balsīm priekšnesumā iedzīvinās aktieri – Inga Alsiņa un Gatis Gāga –, lasot fragmentus no vēsturiskajām korespondencēm. Savukārt mazākajiem Muzeju nakts apmeklētājiem no plkst. 15.00 līdz plkst. 20.00 būs pieejamas radošās darbnīcas, kur varēs apgūt vēstuļu rakstīšanas mākslu, kā arī pildīt atraktīvu darba lapu “Izmēri pasauli!”. Šoreiz Muzeju krātuve būs arī sākumpunkts trīs literārajām pastaigām: plkst. 15.00 “Omulības Āgenskalnā kopā ar Ēriku Hānbergu”, plkst. 19.00 “Kaimiņu būšana vēstulēs” un plkst. 21.00 “Dzegužkalns aizkūkos”.
LNRMM dziesmu un deju svētkiem veltītā ekspozīcija “Dziesmusvētku telpa” visas dienas garumā aicinās bez maksas apmeklēt pirmā stāva ekspozīciju, bet plkst. 14.00, 17.00 un 19.00 to papildinās gida vadīta ekskursija.
Stāsti patiesi arī ir mūsu galvenās vērtības, tāpēc aicinām ikvienu, kas kaut reiz ir piedalījies pats vai tikai baudījis dziesmu un deju svētkus kā skatītājs, dalīties savās atmiņās par svētkos piedzīvoto! Visas dienas garumā būs iespēja īpaši tam atvēlētā vietā – Kopienas telpā, otrajā stāvā – audio vai video formātā izstāstīt savu dziesmu svētku stāstu. To var atnest jau iepriekš uzrakstītu, kā arī papildināt ar konkrētiem priekšmetiem, ja ir vēlēšanās tos uzdāvināt muzejam. Tās var būt kādas īpašas notis, programmiņas, katalogi, nozīmītes vai kas cits, kas saistīts ar dziesmu svētkos pieredzēto.
Ne tikai Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos, bet arī starpsvētku periodā nedrīkst aizmirst par vienu no latviskuma pamatvērtībām – kopdziedāšanas tradīciju, tāpēc plkst. 16.00 un 18.00 būsiet mīļi gaidīti uz kopīgu sadziedāšanos ar Rīgas 6. vidusskolas koriem (ar zēnu kori, 4.–9. klašu meiteņu kori, vidusskolas jaukto kori “Saule” un Valta Pūces vokāli instrumentālo ansambli), kas savā izpildījumā ļaus iepazīt pavisam aktuālu repertuāru – šovasar gaidāmo XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dziesmas. Dalībniekiem tiks nodrošināti dziesmu teksti.
“Dziesmusvētku telpas” apmeklējums ir starpdisciplinārs piedzīvojums, integrējot pastaigu pilsētas zaļajā zonā Mežaparkā un kultūrvēsturiskas zināšanas. Saplūstot personīgām un kopīgām emocijām, mēs katrs varam izjust piederību dziesmu svētku kustības fenomenam kā Latvijas valsts pastāvēšanas un patriotisma spēka avotam.
Ieeja ekspozīcijā, izstādē un visas aktivitātes 17. maijā ir bez maksas.