Osvalda Zebra romāna ”Māra” shēma

Rakstniecības un mūzikas muzeja marta mēneša priekšmets ir rakstnieka Osvalda Zebra romāna “Māra” shēma. Šī grāmata, kas tapusi no 2016. līdz 2019. gadam, autoram ir īpaša ar to, ka neraksturīgi sev viņš to iecerējis un veidojis shematiski.

“Man bija skaidrs, ka gribu romānu uzrakstīt sešpadsmit nodaļās, četrās lielākās daļās, kurā katrā būs četras mazākas daļas. Es pat šodien domāju, kāpēc radās šī shematiskā ideja. Tas, ko es skaidri atceros – tad, kad staigāju ar ideju par “Māru”, man ienāca prātā Bībeles citāts par sējēju, kas sēja sēklu, kura krita neauglīgā zemē, kur bija usnes, un tad [nokrita] starp akmeņiem. Tikai pēdējais mēģinājums bija auglīgā zemē, un tad sēkla uzdīga, un maizīte izauga. Tur bija tie četri mēģinājumi. Lai arī nekā bībeliska šajā romānā “Māra” nav (lai arī kas to zina, varbūt arī ir?!), šī shēma palika, un Bībeles citātu es arī liku romāna sākumā.

[..] Šis izņēmuma kārtā ir tāds veids, kur vienā plaknē, vienā attēlā parādīta vesela grāmata. Tas man šķiet interesanti. Šajā shēmā ir ietverti gan galvenie notikumi, kas visās šajās četrās lielajā nodaļās notiek, gan arī sākotnēji iecerētais metaforiskais slānis, kas izriet no šī Bībeles citāta, kas man palika prātā arī vēlāk – rakstot,” stāsta Osvalds Zebris.

Osvalds Zebris (1975) ir latviešu rakstnieks un žurnālists. Ar rakstniecību nodarbojas kopš 2007. gada. Par savu pirmo grāmatu, stāstu krājumu “Brīvība tīklos” (2010), saņēmis Literatūras gada balvu nominācijā “Spilgtākā debija” (2013). Pēc tam izdoti četri romāni: “Koka nama ļaudis” (2014), “Gaiļu kalna ēnā” (2014), “Māra” (2019), “Mežakaija” (2022), un stāstu krājums “Šaubas” (2021). Romāni “Koka nama ļaudis” un “Gaiļu kalna ēnā” tikuši nominēti Literatūras gada balvai kā gada labākie prozas darbi. Par romānu “Gaiļu kalna ēnā” 2017. gadā Zebris saņēmis Eiropas Savienības Literatūras balvu. Romāns tulkots angļu, ungāru, franču, itāļu, albāņu, serbu, lietuviešu, horvātu un bulgāru valodā. Stāstu krājums “Brīvība tīklos” tulkots angļu un itāļu valodā. Romāns “Mežakaija”, kas veltīts rakstniekam Gunaram Janovskim, 2022. gada pavasarī iekļuvis Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas “Kilograms kultūras” finālā.