Rolanda Kronlaka burtnīca

 

Rakstniecības un mūzikas muzeja februāra mēneša priekšmets ir komponista, JVLMA asociētā profesora Rolanda Kronlaka burtnīca.

Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolas ( tagad – Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskola) toreizējā 4. kursa audzēkņa burtnīca ir laika liecība par gatavošanos iestājeksāmeniem akadēmijā 1992. gadā.

“Te ir viena dziesma no trīs dziesmu cikla ar Austras Skujiņas dzeju. Šī dziesma saucas “Neskaidrība”. Ja es pareizi atceros, tā ir pirmā dziesma no cikla, un te ir ļoti interesants stāsts par to, ka šo dziesmu atskaņoja Inga Kalna /../. Tas bija laiks, kad Inga vēl nenodarbojās ar dziedāšanu kā savu pamatlietu, viņa tajā laikā studēja muzikoloģiju akadēmijā, bet balss dotības bija jau dzirdamas tajā laikā,” stāsta komponists.

Video komponists stāsta par mūzikas radīšanas procesu, kā viņā satiekas mākslinieks un zinātnieks, un kā tas sasaistās ar pasniedzēja darbu.
“Es domāju, ja tu spēj radīt kaut ko interesantu un arī kontekstualizēt uz iepriekšējo kultūru, tam ir ļoti liela vērtība. Un es kaut kā mēģinu strādāt tajā virzienā,” uzskata komponists.

Rolands Kronlaks dzimis 1973. gada 20. martā Liepājā. Mācījies kompozīciju pie Tamāras Kalnas JMMV, studējis JVLMA Ģederta Ramana klasē, kuru beidzis ar bakalaura diplomu (1996), pēc tam Jura Karlsona klasē (maģistra grāds 2002). Beidzis kompozīcijas un kompjūtermūzikas kursu IRCAM (Skaņas izpētes un sintēzes institūtā) Parīzē pie Filipa Irela (Hurel), Tristāna Mireija (Murail), Braiena Fērniho (Ferneyhough).

Rolanda Kronlaka mūzika ir skanējusi vairākos jaunās mūzikas koncertos Latvijā, Lietuvā (festivālā Gaida, 1998), Holandē, to atskaņojis ansamblis Court-Circuit Senžermēna auditorijā Parīzē (1999) un Francijas Radio festivālā Presences (2000).

Kopš 2000. gada Rolands Kronlaks JVLMA studentiem pasniedz laikmetīgās kompozīcijas tehnikas un elektroakustisko mūziku, kopš 2006. gada – arī mūsdienu notāciju.*

* https://www.jvlma.lv/akademija/personals/rolands-kronlaks
Portreta foto: Kristaps Kalns