Ingas Ābeles austa sega

“Es sāku aust un pēkšņi sapratu, ka es varbūt visu laiku, rakstot prozu, aužu. Tāpēc, ka tā bija tāda pazīstama sajūta, ka tu vienkārši liec krāsas un dzīparus, tur ir faktūra, krāsa, ritms, un “iet tikai uz priekšu visu laiku”. Pamazām galva top tukša, un tas ir apmēram kā rakstīt stāstam pirmo uzmetumu, ka tu iekļūsti apziņas plūsmā, un tevi vienkārši nes uz priekšu”, video par janvāra mēneša priekšmetu, austu segu, stāsta tās audēja, rakstniece Inga Ābele.

Sega austa pagājušajā pavasarī, kad Inga Ābele tika aicināta rakstīt romānu sērijā “Es esmu” par Aspaziju. Viņa stāsta:
“Es arī neatteicos, man tas šķita interesanti. Un tad sāka Aspazija ar mani rīkoties. Visādus brīnumus izstrādāja ik pa brīdim”, stāsta Inga Ābele. “Ik pa brīdim es viņai jautāju, – kas ir dvēsele? Tāpēc, ka man šķiet, ka Aspazija ir jāzina, kas ir dvēsele, jo viņai darbos daudz ir par dvēseli. /../ Un tad, te Siguldā, es piedalījos vienā pulciņā, kur bija arī rokdarbnieces, un tad es pēkšņi izdzirdēju no vienas draudzenes, ka stellēs ir dvēsele.”
“Kad noņemās ar garīgām lietām, tu visu laiku domā un funktierē, realitātē rodas, nu, nekas pēc būtības. Ja izdrukā uz papīra, tad vēl var aptaustīt. Bet īstenībā tu visu laiku dari kaut ko, kā nav. Un tad ārkārtīgi gribas ar pirkstiem pieskarties kaut kam, kas ir. Un tāpēc arī ir tā kaislība visu laiku kaut ko savērpt, uzaust, uzadīt. Lai kaut kas ir paliekošs, paliek. Cilvēkam jau ir tā vēlme varbūt palikt kaut kamī”, domā Inga Ābele.

Inga Ābele (1972) – rakstniece. Pazīstama galvenokārt kā prozaiķe un dramaturģe, taču raksta arī dzeju. Sava unikālā rakstīšanas stila dēļ tiek uzskatīta par vienu no nozīmīgākajām mūsdienu latviešu rakstniecēm. Saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvu par grāmatu “Lugas” (Atēna, 2003), par stāstu krājumu “Sniega laika piezīmes” (Atēna, 2004) un romāniem “Paisums” (Dienas Grāmata, 2008) un “Klūgu mūks” (Dienas Grāmata, 2014). Ingas Ābeles grāmatu tulkojumi iznākuši Lietuvā, Zviedrijā, Dānijā, Čehijā, Slovēnijā, Francijā un Amerikas Savienotajās Valstīs.*
*literatura.lv