Pētera Vaska nošu partitūra

Rakstniecības un mūzikas muzeja jūnija mēneša priekšmets ir komponista Pētera Vaska koncerta vijolei un stīgu orķestrim “Tālā gaisma” nošu partitūra (1997).

“Kāpēc “Tālā gaisma”? Man gribas tomēr skaņdarbam dot vārdu, nosaukumu. Lai klausītājs instrumentālās mūzikas priekšā… Lai viņam būtu vismaz pie kaut kā pieķerties. Ja tu iedod [nosaukumu] “Tālā gaisma”, tad klausītājs varbūt var sākt domāt, kas ir tālā gaisma, vai es arī to sajūtu /../, vai es sajūtu pavisam ko citu”, stāsta komponists Pēteris Vasks.

Video komponists atklāj, kāds ir viņa skaņdarba radīšanas process, kāpēc viņš rada mūziku un kā tā nonāk līdz viņa klausītājiem.

“Notis ir beigu beigās tādi šifri /../. Un no tā izvilkt laukā /../, lai dotu dvēselēm prieku, ticību, cerību, mīlestību. Tāpēc jau mūziku sacer, lai pasaulei dotu vairāk gaismas”, saka Pēteris Vasks.

Pēteris Vasks (1946) ir viens no Eiropas ievērojamākajiem vēlīnā 20. gadsimta akadēmiskās mūzikas komponistiem, vairākkārtējs Lielās Mūzikas balvas laureāts. 1996. gadā saņēmis Baltijas asamblejas balvu.